ABD'de dereceler eksi 54'ü gördü

Video: ABD'de dereceler eksi 54'ü gördü

Kutup girdabı Amerika Birleşik Devletlerini dondurdu. 10 eyalette yaşam durdu, dereceler eksi 54'ü gördü. Kutup soğuk soğuklarında şu ana kadar en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Amerika Birleşik Devletleri dondu


Amerika 'kutup girdabı'na kapıldı. Ülkenin orta batı kesimindeki dereceler şaşkınlık verici. Öyle ki 'kutup girdabı'nın merkezi Chicago'da hava sıcaklığı eksi 30 dereceye düştü. Kuzey Dakota'daki Grand Forks bölgesindeyse eksi 54 derecelik sıcaklık kaydedildi. Birçok bölgede acil durum ilan edildi. Dışarıda sadece 10 dakika kalınması halinde bile soğuk ısırması olabileceği uyarısı yapıldı. Halka dışarı çıkmaları durumunda 'derin nefes almamaları ve mecbur kalmadıkça konuşmamaları' tavsiyesinde bulunuldu. Ülkenin iç kesimlerindeki 20 milyon kişinin bu hafta sonuna dek eksi 28 derece ya da daha altında sıcaklıklar görmesi bekleniyor. 10 eyalette posta dağıtımı durduruldu, yüzlerce okulda eğitime ara verildi. 80 bin evsizin yaşadığı Chicago'da 'ısınma merkezleri' kuruldu. 


Ülkede birçok yol kapandı. Bazı şehirler tamamen kar altında kaldı ulaşım durdu. Uçak ve tren seferleri ertelendi. Chicago’da tren raylarının donmasını engellemek için raylar ateşe verildi. Trenler yanan raylarını üzerinde seyretti.


Uzmanlar tarafından Antarktika’nın bazı kesimlerinden bile soğuk olarak değerlendirilen hava sıcaklığı için bir de isim bulundu. Amerikalılar Chicago ile Sibirya’yı birleştirerek kutup soğuklarına 'Chiberia' diyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS