Son Dakika

ABD'de medya skandalı... Trump, CNN muhabirinin telefon kayıtlarını toplatmış

A A

21.05.2021 - 15:54 Son Güncelleme:

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump'ın, CNN International Pentagon Muhabiri Barbara Starr'ın telefon ve eposta bilgilerini toplattığı ortaya çıktı. Olay Amerikan basınından sert tepki çekti.

Şirketine yolsuzluk davası açılmıştı. Şimdi de gazetecileri hedef aldığı ortaya çıktı. Eski Amerikan Başkanı Donald Trump Amerikan gündeminden düşmüyor.

Trump yönetiminin 2017'de CNN International Pentagon muhabiri Barbara Starr'ın telefon ve eposta kayıtlarını toplattığı ortaya çıktı.

Starr'a 13 Mayıs'ta Adalet Bakanlığı'ndan bir mektup geldi. Mektupta 1 Haziran-31 Temmuz 2017 tarihleri arasında bilgilerinin savcılar tarafından toplandığı bildirildi.

Trump yönetiminin neden CNN muhabirinin telefon ve eposta kayıtlarına ihtiyaç duyduğu ve bu bilgileri nerede kullandığı bilinmiyor. Ancak Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkili, CNN muhabiri Starr'ın bir soruşturmanın odağı ya da hedefi olmadığını doğruladı.

CNN Genel Müdürü Jeff Zucker, yaşananlara tepki gösterdi. "CNN bir muhabirin yazışmalarının Anayasa'nın birinci maddesini ihlal edecek biçimde gizli bir şekilde toplanmasını şiddetle kınıyor. Adalet Bakanlığı'ndan açıklama yapmaları için acilen toplantı talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Trump yönetimi daha önce Washington Post, New York Times, BuzzFeed ve Politico'nun Rusya soruşturmasını takip eden muhabirlerinin bilgilerini de toplatmıştı.