ABD'de yeni test umudu

Video: ABD'de yeni test umudu

Dünyada en çok vakanın görüldüğü ülke konumuna gelen ABD'de yeni bir kan testi, salgınla mücadelede umut oldu. Oyunu değiştirebileceği nitelenen kan testinin, virüse karşı bağışıklığı bulunan antikorları ortaya çıkarıyor.

85 binden fazla koronavirüs vakasıyla, dünyada en çok vaka görülen ülke olan ABD'de, salgına karşı koymak için her yöntem deneniyor.

YENİ UMUT BİR KAN TESTİNDE

Bazı akademik laboratuvarlar ve tıbbi şirketler bu kan testini üretmek için zamanla yarışıyor.

PEKİ BU KAN TESTİ NEYİ BELİRLİYOR?

Test enfekte olan hastalarda, koronavırüse karşı bağışıklık kazanan antikorları ortaya çıkarıyor.

Kan testlerinin bazıları 10-15 dakikada sonuç veriyor, bu testlerle virüsü kapıp da hastalanmadan atlatanların bunu öğrenmesiyle herhangi bir endişe duymadan işe gitmelerini sağlamaya çalışıyor.

Ancak testlerle ilgili bazı soru işaretleri de mevcut. Onlardan biri de, koronavırüse karşı vücuttaki antikorların ne kadar süre ile bağışıklık durumunda kaldığı. Çünkü bu testlerin doğruluk oranını da direkt etkileyecek bir etken.

Enfeksiyon uzmanları ise koronavirüse karşı bağışıklığın birkaç ay ya da bir yıl sürebileceğini söylüyor. Ancak bunun kişiden kişiye değişik gösterebileceğinin de altını çiziyorlar.

ABD hastalık kontrol ve önleme merkezi CDC de, kendi antikor testini üretme çalışmalarının başladığını ancak bunun için bir zaman veremeyeceklerini söylüyor.

İngiltere'de de benzer bir çalışma var.

Ulusal Enfeksiyon Servisi Direktörü Sharon Peacock, parlamentoda yaptığı açıklamada, 3,5 milyon antikor testi aldıklarını bunların "günler içinde" internet üzerinden satışa sunulacağını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS