ABD’deki Ermenilerin davalarına ret kararı

Video: ABD’deki Ermenilerin davalarına ret kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin açtığı tazminat davalarında,, 9 yıl sonra Türkiye’nin lehine bir sonuç çıktı. Kaliforniya temyiz mahkemesi ret kararı verdi.

Ermeni kökenli 5 ABD vatandaşı, 1915 olayları sırasında, Osmanlı İmparatorluğu tarafından, ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğunu iddia etmişti ve 9 yıl önce Amerikan mahkemelerine başvurmuştu. Uzun hukuki süreçlerin sonucunda, Kaliforniya eyaleti bölge idare mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhinde açılan iki ayrı tazminat davasına, temyiz aşamasında ret kararı verdi.


Ermeni kökenli ABD vatandaşları Garbis Davoyan Hrayr Turabian, Alex Bakalian, Anais Haroutunian ve Rita Mahdessian 2010 yılında yargıya başvurmuştu. İddiaları, 1915 olayları sırasında, hazine ve devlet bankalarının, haksız kazanç sağladığıydı. Davalarda, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlali açısından, mirasçıların uğradığı zararların tazmini istendi. 


Kaliforniya Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi’nin 2013’te aldığı kararla, iddianın yargılamaya konu edilemeyeceği belirtmiş ve siyasi bir mesele olduğu sonucuna varılmıştı. Ancak Amerika’daki Ermenilerin avukatları, 
kararı temyiz mahkemesine taşıdı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS