hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD’den F-16'ların satışına yeşil ışık

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerikan Başkanı Joe Biden NATO Liderler Zirvesi kapsamında Madrid’de bir araya geldi. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrası Amerikan Başkanı Biden, Türkiye’ye F-16 satışını destekleyeceğini açıkladı. ABD’li uzmanlar ve senatörler bu kararı değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerikan Kara Kuvvetleri’nin Avrupa komutasını yürütmüş Emekli Korgeneral Ben Hodges, Erdoğan-Biden görüşmesini “Yalnızca bu zirvenin değil, tüm bu krizin sonuçlarından biri de Amerika Birleşik Devletleri’nin Karadeniz’e artık stratejik bir gözle bakmak zorunda kalması oldu. Bu da Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor.” ifadeleriyle değerlendirdi.

  İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen kritik NATO zirvesinin dikkat çeken sonuçlarından biri Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki somut yakınlaşma oldu. Beyaz saray yönetimi, Türkiye’ye F-16 satışının desteklendiğini açıkladı.

  İngiliz Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar ve diplomatlar, Ukrayna savaşının batılı ülkelere Türkiye ile sıkıntılı ilişkileri düzeltme fırsatı yarattığının altını çizdi. Öte yandan, ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’da F-16’lar konusunda Biden yönetimine destek verdi.

  Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Graham, “F-16 satışını destekleme kararını destekliyorum. Türkiye ile farklılıklarımız olsa da onlar bir NATO müttefiki ve sorunlu bir bölgede yeteneklerini güçlendirmek Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarına” ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow