hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Gazze'de ateşkes yorumu

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ramazan yaklaşırken Gazze'de hala ateşkes yapılamadı. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris durumun aciliyetine dikkat çekti. "Gazze'ye denizden de yardım göndermeyi deneyeceğiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Hamas ateşkes istediğini iddia ediyor. Öyleyse işte, anlaşma masada. Söylediğimiz gibi, Hamas'ın bu anlaşmayı kabul etmesi gerekiyor. Ateşkes yapalım, hadi hep birlikte rehineleri ailelerine kavuşturalım ve hadi en yakın zamanda Gazzeli ailelere yardım sağlayalım.” ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, "ateşkes" hayali için böyle konuştu. Harris bir kez daha "rehineleri evlerine kavuşturalım" dedi ama yine Gazzeli ailelere ancak yardım sağlamaktan bahsetti, kalıcı ateşkesi anmadı.

  “Acilen açlık içinde kıvranan Gazze'de ateşkes olması gerekiyor. En azından 6 hafta için bu da masadaki anlaşma.”

  Hamas'ın anlaşmayı kabul etmesini istedi.

  ABDden Gazzede ateşkes yorumu

  Daha önce İsrail, Hamas'ın hala hayatta olan rehinelerin bir listesini vermediğini söyleyerek Mısır'daki ateşkes görüşmelerine katılmamıştı. Hamas kaynakları BBC'ye "kimin hala hayatta olduğunu bilmek saldırılar yüzünden pratikte imkansız" demişti.

  Harris, saldırılarla mücadele eden Gazze halkının günlük hayata dönmesinden söz etmedi. Sadece ‘yardım göndereceğiz’ dedi. “Dün, Savunma Bakanlığı ilk insani hava yardımını gerçekleştirdi. Denizden de yardım göndermeyi deneyeceğiz.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDden Gazzede ateşkes yorumu

  İsrail'in yardım bekleyenlere yönelik saldırısına da değindi ama İsrail güçlerine bir eleştiri getirmedi. “Aç, çaresiz insanların yardım kamyonlarına yaklaştığını gördük. Gazze'nin kuzeyine haftalarca neredeyse hiç yardım ulaşmadıktan sonra aileleri için yiyecek sağlamaya çalışıyorlar. Ve silah sesleri ve kaosla karşılandılar. Kalplerimiz onlar için kırıldı.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow