ABD'den gizli hipersonik füze denemesi

ABD'den gizli hipersonik füze denemesi

Hipersonik füze alanında Rusya ve Çin’in gerisinde kaldığı söylenen ABD, rakiplerinin son dönemdeki hamleleri üzerine harekete geçti. ABD’nin mart ayı ortalarında gizlice hipersonik füze denemesi yaptığı ancak Rusya’yla gerilimi daha da artırmamak için bunu açıklamadığı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Rusya'nın Ukrayna işgali Moskova-Washington hattında da gerilimi artırırken ABD'nin geçen ay gizlice hipersonik füze denemesi yaptığı anlaşıldı. ABD'nin mart ayı ortasında bir hipersonik füze denemesi yaptığı ancak Rusya'yla tansiyonun tırmanmasını önlemek için bunu iki hafta süreyle gizlediği belirtildi.

CNN INT'in haberine göre, deneme ABD Başkanı Joe Biden'ın NATO zirvesi ve çeşitli temaslar için Avrupa'ya yaptığı ziyaretin hemen öncesine denk geldi. Yetkili, Hipersonik Lockheed Martin Füzesi denemesinin ilk defa başarılı olduğunu ve füzenin 65 bin fite ve yaklaşık 500 kilometre hıza ulaştığını kaydetti.

Rusya, geçen ay Kinzal isimli hipersonik füzesini ilk defa Ukrayna'da kullandığını ve Ukrayna ordusuna ait bir mühimmat deposunu imha ettiğini duyurmuştu. Rusya ordusunun elindeki en modern silahlar olan ve nükleer başlık da taşıyabilen Kinzal ve Zirkon Hipersonik Füzeleri, geçen sene düzenlenen tatbikatlarda da denenmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN, ABD'nin denediği Hawc Füzesinin Kinzal'a göre daha gelişmiş olduğuna, savaş başlığı taşımasa da sahip olduğu kinetik enerjiyle hedefi hızla imha ettiğine dikkat çekti. ABD'nin son dönemde Rusya ve Çin'in bu alandaki başarılı denemeleri üzerine hipesonik füze çalışmalarına yoğunlaştığı belirtiliyor. Hipersonik füze geliştirme programının ABD'ye yaklaşık 15 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.