ABD'den Türkiye'ye destek: Aşağılık saldırı sonrası müttefikimizin yanındayız

Video: ABD'den Türkiye'ye destek: Aşağılık saldırı sonrası müttefikimizin yanındayız

Washington'dan İdlib'de Türk askerini hedef alan saldırı ardından ilk resmi açıklama geldi. Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye'nin yanındayız" mesajı verdi, Türkiye'ye yardım için seçeneklerin değerlendirildiğini belirtti.

Rusya destekli rejim güçlerinin İdlib'de Türk askerini hedef alan saldırılarına Amerika'dan ilk resmi tepki geldi. Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Bu aşağılık ve ölümcül saldırının ardından ABD ve NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız" dedi. Ankara-Washington hattında iletişimin sürdüğünü söyledi. Ve Türkiye’ye yardım için seçeneklerin değerlendirildiğini belirtti.


Pompeo rejime de çağrı yaptı. Saldırıların sona ermesini istedi. Bölgedeki insani krize de dikkat çekerek yardım sağlanması gerektiğini kaydetti. Ve "Suriye'de Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak siyasi bir çözüm geliştirilmelidir" dedi. Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah'ın eylemlerinin bölgede ateşkesin tesisini engellediğini söyledi.


Bu açıklamalardan saatler önce Reuters haber ajansı, Amerika'nın Türkiye ile askeri teçhizat ve istihbarı bilgi paylaşımı yaptığını haberleştirmişti. Haberde ayrıca, "Amerika İdlib’de askeri çatışmalara müdahil olma konusunda henüz bir karar vermedi. Ancak Türkiye’ye bu açıdan en acil şekilde nasıl yardım edilebileceği değerlendiriliyor" ifadelerin yer almıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS