ABD'li firmadan İsrail kararı

ABD'li firmadan İsrail kararı

Bir Amerikan dondurma markası, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında satış yapmama kararı aldı. Filistinliler kararı tebrik etti, İsrail hükümetinden ise sert tepki geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşgal altındaki Filistin topraklarında satış yapmama kararı aldı. İsrail hükümeti sert tepki gösterdi. Amerikan dondurma firması, İsrail-Filistin meselesine dahil oldu.

Amerika merkezli Ben&Jerry's adlı dondurma firması, 1967'den beri İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria ve Filistin topraklarında satış yapmama kararı aldı. Firma sosyal medyadan bu yıl sonuna kadar satışların süreceğini ancak daha sonra lisans yenileme yapılmayacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, karara sert tepki gösterdi. "Ben&Jerry's'in kararı Yahudi karşıtlığına, boykot, tecrit ve yaptırımlar hareketine ve İsrail düşmanı söyleme karşı utanç verici bir boyun eğmektir. Buna sessiz kalmayacağız" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İsrail'e Karşı Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi" ise kararı tebrik etti. "Ben&Jerry's'in kararını memnuniyetle karşıladık. Şirkete İsrail'in uluslararası hukuku ve Filistinlilerin haklarını ihlal etmesine ortak olmayı bırakması için yıllardır baskı yapılıyordu" açıklaması yaptı.

Ben&Jerry's, Tel Aviv yakınlarında bulunan bir üretim tesisi ve iki şubesinin çalışmayı sürdüreceğini de vurguladı.