Afganistan'da sıradışı operasyon

Afganistan'da sıradışı operasyon

İsrail merkezli bir sivil toplum kuruluşu, Afganistan'a bir ayda iki kurtarma operasyonu düzenledi. Aralarında polis memurları, yargıçlar ve sporcuların da olduğu siviller, Birleşik Arap Emirlikleri ve Arnavutluk'a yerleştirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"120 kişiyle birlikte gizleniyorduk ancak Taliban yerimizi buldu." Bu sözler Taliban kontrolündeki Afganistan'dan kurtarılan bir sivile ait.

IsraAID adı verilen İsrail merkezli STK, Afganistan'da bir ayda iki kurtarma operasyonu düzenledi. Aralarında polis memurları, hakimler, insan hakları savunucuları ve profesyonel sporcuların da olduğu 125'ten fazla kişiyi ülkeden çıkardı.

IsraAID, Afgan sivilleri adını vermediği bir komşu ülke üzerinden yurt dışına kaçırdığını açıkladı. Bu IsraAID'in bir ay içinde yürüttüğü ikinci operasyon. İlk operasyonda kurtarılan siviller, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yerleştirildi. İkinci grup ise beş günlük bir yolculuğun ardından Arnavutluk'a ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Böylece İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, ilişkilerin normalleşmesinden sonra ilk kez ortak bir insani yardım operasyonu düzenledi. İki ülke eski Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde "İbrahim Anlaşmaları"nı imzalayarak diplomatik ilişkileri yeniden tahsis etmişti.