Akdeniz’de deniz alanı tartışması! İşte Yunanistan'ı yalanlayan dört örnek | Video

Video: Akdeniz’de deniz alanı tartışması! İşte Yunanistan'ı yalanlayan dört örnek | Video

Türkiye ile Yunanistan’ın Akdeniz’de ortaya koyduğu tezler, hak iddia ettikleri bölgeler ve iki ülkenin talepleri birbiriyle çakışıyor. Peki geçmiş yıllarda verilen uluslararası mahkeme kararları ne diyor? Hangi ülkenin tezlerini destekliyor?

Yunanistan, Akdeniz’de Türkiye’nin karşısına Meis Adası üzerinden oluşturduğu tezle çıkıyor. Türkiye’ye 2 kilometreden daha yakın mesafedeki Meis Adası üzerinden Türkiye’nin de hak iddia ettiği on binlerce kilometrekarelik deniz alanını elde etmeye çalışıyor.

Türkiye ise adalar karşısında ana karanın üstünlüğüne vurgu yapıyor. Uluslararası hukukun da kendisini haklı çıkardığını öne sürüyor.

Yunanistan’ın tezine karşısında Türkiye’nin haklarını destekleyen pek çok uluslararası mahkeme kararı bulunuyor. Bu kararlar Yunanistan’ın anakarasından uzaktaki adalar üzerinde kıta sahanlığı talep edemeyeceğini ortaya koyuyor. Yunanistan’ın Akdeniz ve Ege’de elini zayıflatıyor.

Yunanistan karşısında Türkiye’nin elini güçlendiren 4 örnek karardan ilki İngiltere ve Fransa arasındaki anlaşmazlığa dayanıyor. İki ülke arasında Manş Denizindeki anlaşmazlık uluslararası tahkim davasında sonuca bağlandı. Fransa kıyılarına daha yakın olan ve Birleşik Krallık’a ait adaların kıta sahanlığına sahip olamayacağı belirtildi.

Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka aykırı ihlal etmekle suçlayan Fransa’nın geçmişte kendisine yakın İngiltere’ye bağı adalara karşı hak iddia etmesi, üstelik bunun da uluslararası mahkemeler tarafından tescil edilmesi önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor.

İkinci karar ise Romanya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlığa yönelik çıktı. İki ülke deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu. Romanya’ya daha yakın olan Ukrayna’ya ait Yılan Adasının kıta sahanlığı ya da münhasır ekonomik bölge hakkı iddia edemeyeceği vurgulandı.

Yılan adasının kıyı yapılandırmasının bir parçası olmadığı belirtildi. Bu kararla Yunanistan’a benzer şekilde bir ada üzerinde kıta sahanlığı iddiası ortaya koyan Ukrayna’nın haksız taleplerde bulunduğu ortaya çıktı.

Son olarak Libya ve Malta ile Eritre ve Yemen arasında çıkan anlaşmazlıklarda da uluslararası mahkemeler benzer kararlar verdi. Kara ile adalar arasındaki deniz yetki alanları haklarının eşit olmadığı sonucu çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS