“Akıllı telefon zombileri” için yapıldı

Video: “Akıllı telefon zombileri” için yapıldı

İsrail’de akıllı telefonlara bağlı yaşanan kazalara önlem olacak bir uygulama getirildi. Trafikte gözler telefonlarda değil, yolda olsun diye, sokaklar uyarı ışıklarıyla donatıldı.
 

Karşıdan karşıya geçerken de, yüz yüze bir görüşme yaparken de, gözümüz hep o koca ekranlarda. Etrafımızsa, bir anlık dalgınlıkla canımıza mal olabilecek etkenlerle dolu. 

Akıllı telefonlar hayatımıza o kadar dahil oldu ki, artık yemek yerken, yürürken, konuşurken hatta açık denizlerde yüzerken bile telefonlarımızdan ayrılamıyoruz. Ancak bu durum kazalara, büyük hasarlara, hatta can kaybına bile yol açabiliyor. 

İşte bu tehlikeye karşı, İsrail’de bir önlem alındı. “Akıllı telefon zombileri” yani gözünü ekrandan alamayanlar için, ülkenin başkenti tel Aviv de, belli başlı sokaklarda, kaldırımlara led ışıklar yerleştirildi. 

Yollara yerleştirilen bu ışıklar sayesinde, aklı ekranda olan yayaların dikkati trafiğe çekilmeye çalışılıyor. Böylece akıllı telefonlardan kaynaklanan kazaların azalması bekleniyor. Ancak kimilerine göre, bu uygulama sorunu ortadan kaldırmaya yetmeyebilir. Yeni uygulamanın faydalı olacağını savunanlar da var.
 
 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS