Son Dakika

Aliyev'den İran'a tepki

A A

05.10.2021 - 16:03

Azerbaycan ile İran arasındaki tansiyon düşmüyor. Bu kez Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den İran'a yanıt geldi. Aliyev, İran'ın "Azerbaycan İsrail'i bölgeye getirdi" yönündeki iddialarına ilişkin, "Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz" dedi.

Aliyev, işgalden kurtarılışının 1. yılında ziyaret ettiği Karabağ'daki Cebrayıl'da şehir halkından bazı vatandaşlarla bir araya geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada İran'ın "Azerbaycan İsrail'i bölgeye getirdi" yönündeki iddilarına tepki gösterdi.

Aliyev, konuşmasında "Bazı İranlı taşralı mollaların son dönemde Azerbaycan'a yönelik iftiralarını umursamadık. Fakat sonra ne yazık ki yetkililer bize karşı mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya başladılar. Güya Azerbaycan İsrail'i bu bölgelere getirmiş. Gözlerini açıp görsünler. İsrail'i burada nerede gördüler. Burada tek bir kişi bile yaşamıyor. Burada bina yok. Kanıt var mı. Yok. Kanıt yoksa herkes söylediklerinden sorumlu tutulmalıdır. Kimsenin bize karşı mesnetsiz iftiralar üretmesine izin veremeyiz."

Azerbaycan'ın bağımsız politika izleyen bir ülke olduğunu vurgulayan Aliyev, "Hiç kimse iç işlerimize karışmasın. Hangi ülke ile hangi düzeyde ilişki kurmamız bizim kendi işimiz. Sonuçta Ermenistan ile yakın dostane ilişkileri olan ülkelere bir şey demiyoruz. Bakın Ermenistan'ın kaç destekçisi var. İkinci Karabağ savaşı bunu gösterdi ve bugün Ermenistan'ı kaç ülkenin desteklediğini görebilirsiniz. Bu ülkelerle düşman mı olalım. Hayır." diye konuştu.