hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alman Bakan'dan İncirlik açıklaması: Türkiye izin vermezse...

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ilişkileri gergin hale getiren İncirlik konusunu görüşmek üzere bugün Ankara’da temaslarda bulunacak. Alman bakan Türkiye’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için çaba sarf edeceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Terör kurbanları için söylediler

  Türkiye izin vermezse çekilmekten başka çare yok

  Sigmar Gabriel, Ankara ziyareti sırasında parlamenterlerin Alman askerlerini ziyaret edebilmesi konusunda ısrarcı olacağını söyledi. Almanya’nın parlamento ordusuna sahip olduğunu ve milletvekillerinin yurtdışı görevdeki askerleri ziyaret edebilmeleri gerektiğini hatırlatan Gabriel,” Türkiye İncirlik konusunda adım atamayacaksa ya da atmak istemiyorsa, o zaman bize tek çekilme seçeneği kalıyor” diye konuştu.

  İncirlik konusunun iki ülke ilişkileri açısından büyük bir yük oluşturduğuna vurgu yapan Gabriel, “Uzun bir süredir sadece IŞİD’e karşı ortak mücadeleden çok iç politika önem kazandı. Biz, askerlerimizin politik durumun oyuncağı haline gelmesine izin veremeyiz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’ye gidiyorum, çünkü…

  Ziyareti boyunca Türk-Alman ilişkilerinin tekrar normal rayına oturması için çaba harcayacağını kaydeden Gabriel,” Ankara’ya gidiyorum, çünkü birbirimizi tamamen kaybetmememiz için yapılmadık girişim kalmamalı” diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Ankara ziyareti esnasında İncirlik konusunun yanında tutuklu bulunan Alman gazetecilerin durumunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

  Almanya, Türkiye’nin İncirlik konusunda yumuşama göstermemesi durumunda, İncirlik’te konuşlu Tornado keşif uçakları ile 260 dolayındaki askerini çekmekten başka çare kalmayacağını vurguluyor. İncirlik’e alternatif olarak ise Ürdün’ün adı dillendiriliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow