hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alman Leopard tanklarının psikolojik anlamı ne? Siyamend Kaçmaz Rusya cephesini analiz etti

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ukrayna-Rusya savaşında yeni bir eşiğe gelindi. Almanya Leopard tanklarını Ukrayna’ya gönderme kararı aldı. Bu karar savaşın seyrini değiştirir mi? Rusya bu adıma ne diyor? Leopard tanklarının psikolojik anlamı ne? Gazeteci Siyamend Kaçmaz, CNN TÜRK canlı yayınında Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard tanklarını göndermesini yorumladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Siyamend Kaçmaz, şu noktalara işaret etti:

  Almanya'nın Leopard tanklarını Ukrayna'ya gönderme kararının öncesinde ABD'nin göndereceğini söylediği Abrams tankları vardı. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov bu tanklar için 'Bunlar da diğer tanklar gibi yanacaklar' dedi. Gerginliği azaltacağına işkence süresinin artıracağını iddia etti. Rusya'nın bütün planları tamamlanana kadar operasyonlarına devam edeceğini söyledi. 900 km menzilli bir füze denemesi yapıldı. Bu da tanklarla ilgili bir gözdağı olarak yorumlandı. Ancak Leopard tankları psikolojik açıdan önemli. Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin simgesi durumunda. Çünkü Sovyetler, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sının Leopard tanklarına karşı bir zafer de elde etmişti. Ukrayna'ya Alman Leopard tanklarının girmesi, hiç de arzu etmedikleri duygulara sevk edecektir. Gücü tartışılabilir ama Leopard tankları İkinci Dünya Savaşı'nı çağrıştırdığı için anılara götürecek Rusya'yı. Rusya'nın genel anlamda NATO'nun Ukrayna’ya yaptığı silah desteğinin kendileri için hedef olduğunu, ülkeye girer girmez vuracağını her fırsatta söylüyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın bu konuda tavrı çok net. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'da vekalet savaşları ile karşılaştıklarını söyleyerek savaşa bakış açılarını net bir şekilde ortaya koymuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow