hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanların gözü Türk SİHA'larında

  KAYNAKCNN TÜRK

  Almanların gözü Türk SİHA'larında. Alman düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı, Türkiye'nin küresel bir silah ihracatçısı olma yönünde ilerlediğini bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı'nın (SWP) "Türkiye küresel bir silah ihracatçısı olma yolunda" başlıklı analizinde, artan rekabet gücü çerçevesinde Türk savunma sanayisinin stratejik olarak yeniden yapılanması incelendi. Analizde, Türk savunma sanayisinin son 10 yılda hızla geliştiği ve ürünlerin askeri operasyonel kabiliyetlerini defalarca kanıtladığı ifade edilerek, Türk şirketi Baykar'ın Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının çok sayıda ülkeye ihraç edildiği ve bunun Türk savunma politikasında yeni bir dönemin başladığının en görünür işareti olduğu belirtildi.

  Almanların gözü Türk SİHAlarında

  Savunma sanayisi ve onun etrafında gelişen inovasyon ve ekosisteminin, Türkiye'yi bir "teknoloji ülkesi" olarak konumlandırmayı amaçladığına işaret edilen analizde, Ankara'nın yurt dışından tedarik yerine kendi bünyesinde üretime odaklandığını gösterdiği vurgulandı.

  "TÜRKİYE KÜRESEL SİLAH İHRACATÇISI OLMA YÖNÜNDE"

  TB2 insansız hava araçları, Atak helikopteri, Altay tankı, ANKA-3 hayalet savaş uçağı veya Kaan hayalet savaş uçağının geliştirilmesi gibi savunma projelerine dikkati çekilen analizde, Türkiye'nin mevcut silahlanma politikası, silah sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminin tamamen "Made in Türkiye" etiketi altında gerçekleştirilmesi temel hedefini izlediği bildirildi. Analizde, TB2 insansız hava aracı ile Türkiye'nin uluslararası silah ihracatı liginde önemli bir oyuncu haline geldiği vurgulandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Almanların gözü Türk SİHAlarında

  Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı talebine de değinilen analizde, "Eurofighter uçaklarının Türkiye'ye satışı, ticari silah ihracat anlaşmasından çok daha fazlası olacaktır. Savunma politikası açısından bu, dolaylı olarak stratejik özerkliğini teşvik etmek yerine Türkiye'yi batı askeri-endüstriyel sistemlerine entegre etmeye devam etme kararı anlamına gelecektir. Son olarak, örneğin insansız hava araçları gibi Türk askeri teçhizatının alman ordusuna ihraç edilmesi şeklinde yeni işbirliği formatları için fırsatlar da açılabilir" ifadelerine yer verildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow