Apple'dan tarihi açıklama!

Apple'dan tarihi açıklama!

Bir süredir teknoloji gündemini meşgul eden soru cevaplandı. Son dönemlerde gündeme gelen, Apple'ın eski model iphone'ları bilinçli olarak yavaşlattığı iddiasına firmadan yanıt geldi. Ünlü teknoloji devi iddiaları kabul etti ama bir sebebi var dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apple, yeni ürün çıkarıp yazılım güncelleme yaptıkça, eski model iphone'ları bilerek mi yavaşlatıyor? Apple'nın yeni güncellemelerle eski iphone'ları yavaşlattığı birçok kullanıcı tarafından zaman zaman dile getirilen bir şikâyet. İddia, son olarak sosyal haber sitesi Reddit'de gündeme getirilmiş ve bir kullanıcı iphone 6S telefonunun pilini değiştirdikten sonra telefonunun yeniden hızlandığını söylemişti. Ortaya atılan bu iddia Apple tarafından yapılan açıklama ile bir anlamda doğrulandı. Eski model iphone'ları bilinçli olarak yavaşlattığını kabul eden Apple, bu uygulamanın yeni model iphone'ların alımını teşvik etmek amacıyla yapıldığı iddialarını ise reddeti. Teknoloji devi açıklamasında ''Her zaman cihazların kullanım ömrünü arttırılmasını amaçlıyoruz. Telefonlarda kullandığımız lityum-ion pillerin uzun yıllar kullanınılca cihaz aniden kapanabilir. Bunu önlemek için bazı adımlar attık.'' dedi.

Ancak Apple'nin bu açıklaması kullanıcılar tarafından kabul görmedi. Yapılan açıklama sonrası Apple'a ilk kişisel dava Los Angeles'ta açıldı. iphone kullanıcısı Stefan Bodganovich, Apple'ın yaptığı bu işlemin kullanıcılara zarar verdiğini ve eski cihazların değerini kaybetmesine neden olduğunu savundu. Apple'ın, kullanıcı onayını almadan böyle bir şey yaptığı için uygulamadan etkilenen herkese tazminat ödemesini istiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı