hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aşı deneylerini durduran şirketler yeniden başlıyor | Video

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süre önce koronavirüs aşısı denemelerine ara verdiklerini açıklayan ilaç üreticisi Johnson and Johnson ve AstraZeneca firmaları, çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amerika'nın umutla beklediği iki aşı adayı beklenmeyen gelişmeler yüzünden denemelerine ara vermişti. Astra Zeneca ve Johnson and Johnson şirketleri seçimler öncesinde aşı çalışmalarına yeniden başlayacaklarını duyurdu.

  Oxford Üniversitesi ile koronavirüs aşısı geliştiren Astra Zeneca firması, 6 Eylül'de Amerika'da insan deneylerine başlamıştı. Büyük umutlar bağlanan aşı adayı, İngiltere'de bir deneğin hastalanması üzerine çalışmalara ara verildi.

  Deneyin durdurulmasının ardından devreye Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) girdi. Deneyin küresel düzeydeki tüm güvenlik verileri incelendi. Yapılan çalışmanın sonucunda deneye devam edilmesinin güvenli olduğuna karar verildi.

  Aşı çalışmalarını sürdüren bir diğer şirket Johnson and Johnson da bir gönüllünün hasta olması nedeniyle geçen hafta deneyini durdurmuştu. Bağımsız bir panel tarafından yapılan soruşturmanın ardından ilaç şirketi deneylerine yeniden başlama kararı aldı. İki aşı adayının seçimler öncesinde deneylerine yeniden başlayacağını duyurmasının seçim sonuçlarına nasıl bir etki yapacağı merakla bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow