None

Askıya alınan İHA ihracatı tamamen iptal edildi

A A

13.04.2021 - 17:50 Son Güncelleme:

Kanada, daha önce askıya alınan Türkiye'ye İHA teknolojisi ihracat lisanslarını iptal etti. Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği kararı eleştirdi.

Kanada, Türkiye’ye insansız hava aracı üretimi için teknoloji ihracatı iznini iptal etti.

Kanada, Türkiye’nin ürettiği İHA’ların Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullandığı haberlerinin ardından, araştırma için ihracata ekim ayında ara vermişti.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, İHA ve SİHA’ların Dağlık Karabağ’da kullanıldığının tespit edilmesi üzerine ihracat izninin iptal edildiğini açıkladı.

Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı, Kanada’nın dış politikasıyla da Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta başında Kanadalı mevkidaşı ile görüşmüş, ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek gözden geçirilmesini talep etmişti.

Kanada'nın kararı üzerine, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nden bir açıklama yapıldı. O açıklamada, "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" denildi.

Kanada daha önce de Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları nedeniyle Ekim 2019'da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020'de izinler tekrar verilmişti.