Assange'ın avukatlarından CIA'e dava

Assange'ın avukatlarından CIA'e dava

Wıkıleaks'in Kurucusu Julıan Assange'ın avukatları, Pompeo yönetimindeki CIA'e dava açtı. Avukatlar, Assange ile yaptıkları görüşmelerin gözetlendiğini iddia ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikalı gazeteci ve avukatlar, Wikileaks’in kurucusu Julıan Assange ile yaptıkları görüşmelerin CIA tarafından gözetlendiğini öne sürdü, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na dava açtı.

Gözetlemenin, Assange’ı Ekvator’daki Londra Büyükelçiliği’ne sığındığı sırada yaptıkları ziyarette gerçekleştiğini öne sürüyorlar.

ABD’deki New York Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, Pompeo yönetiminde CIA’in söz konusu gazeteci ve avukatlara yönelik casusluk yaparak, onların gizlilik haklarını ihlal ettiği ifade edildi.

Davaya ilişkin dosyada, gazetecilerin ve avukatların elektronik cihazlarını Assange’ı ziyaret etmelerinden önce, o sırada büyükelçiliğin güvenliğini sağlayan özel bir güvenlik şirketine teslim etmelerinin istendiği, daha sonra şirketin bu bilgileri kopyalayarak, Pompeo yönetimindeki CIA’e sağladığı iddia edildi.

Söz konusu güvenlik şirketinden davaya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Wıkıleaks’in gizli ABD askeri kayıtlarını ve diplomatik yazışmalarını ifşa ettiği gerekçesiyle kurucusu Assange hakkında, casusluk suçlaması da dahil olmak üzere 18 suçlama bulunuyor.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı