Atina'yı karıştıran dinleme skandalı

Atina'yı karıştıran dinleme skandalı

Yunanistan'da, Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın bir siyasi partinin liderini dinlediği ortaya çıkmıştı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu o dinleme skandalı için soruşturma talebinde bulundu. Sakelaropulu, "Devlet işlerindeki şeffaflık seviyesi, demokraside başlıca kalite ölçüsüdür" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Telefon dinleme skandalıyla sarsılan Yunanistan’da devreye Cumhurbaşkanı girdi. Yunan Lider Katerina Sakelaropulu, kapsamlı soruşturma çağrısında bulundu. Sakelaropulu, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in istifasına neden olan dinleme skandalına ilişkin açıklama yaptı. Devlet işlerindeki şeffaflık seviyesinin, demokraside başlıca kalite ölçüsü olduğunun altını çizen Yunan Cumhurbaşkanı, konunun kapsamlı şekilde soruşturulması çağrısı yaptı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, anayasaya atıfta bulundu. Ulusal güvenlik gerekçesiyle kişisel mahremiyet yasalarında uygulanacak istisnaların orantılı ve hukukun temel prensipleriyle uyumlu olması gerektiğini vurguladı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, kendisine bağlı bir kurum olan Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın ülkedeki bir siyasi partinin liderini dinlediğinin ortaya çıkması üzerine "Yanlıştı. Bilgim yoktu, eğer olsaydı buna asla izin vermezdim" demişti.