hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa’da çiftçi eylemleri devam ediyor: Atina'ya giden yolu kapattılar!

  Avrupa’da çiftçilerin sesi bu kez Yunanistan’dan yükseldi. Yunan çiftçiler, artan maliyetleri ve düşen gelirleri protesto etmek için Selanik’i Atina’ya bağlayan ülkenin ana otoyolunu kapattı. Polis, eylem yapan çiftçilere müdahale etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa'nın farklı şehirlerindeki çiftçiler, protestolara devam ediyor. Alman, İtalyan, Fransız çiftçilerin ardından sesler yunan çiftçilerden yükseldi. Bir araya gelen onlarca Yunan çiftçi, Selanik'i Atina’ya bağlayan ana otoyolunu kapattı.

  Otobanda traktörlerini park ederek yürüyen çiftçiler daha düşük vergiler, daha ucuz elektrik ve yakıtın yanı sıra daha güçlü ithalat kontrolleri ve sel kurtarma tazminatı talep etti. Otoyolun ortasında yürüyen protestoculara polis memurları müdahale etti. Fakat eylemciler protestoya devam etti.

  Eyleme katılan Platikampos Çiftçi Kooperatifi Başkanı, Başbakan Kiriakos Miçotakis'in çiftçilerle görüşeceğini duyurdu ve “Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüşmenin ayarlandığını ve kendisinin yollara çıkan çiftçilerle görüşeceğini size bildirmek isterim” ifadelerini kullandı.

  Teselya Komünist Partisi Üyesi Rizos Maroudas ise, toplantıya gerçekleşene kadar 'yeni ablukaların uygulanması gerektiği' söyleyerek “Toplantıya kadar yeni ablukaların kurulması gerektiğini, bu ablukaların yeni traktörlerle güçlendirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Pazartesi günkü toplantıya doğru ilerlerken çiftçilerin çözüm iradesinin ortaya çıktığı, tavizimizin tavizsiz olduğu ve birlikte başarabileceğimizin görülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow