Avrupa’da neden sokak hayvanı yok?

Avrupa’da neden sokak hayvanı yok?

Türkiye’de sokak hayvanları son günlerin en öne çıkan tartışma konularından biri. Avrupa, sokakta başı boş hayvan sorunuyla nasıl mücadele ediyor? Almanya ve Fransa'da neler yapılıyor? Sorunun yanıtı haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul'un kedileri, Sivas'ın köpekleri, Türkiye evcil dostlarıyla meşhur. O kadar ki, cumhuriyet öncesi Türkiye'ye gelen bir Fransız şairin sözleriyle "Evlerine almazlar ama sokakta ölmelerine dayanamazlar." Şimdilerdeyse Türkiye'nin sokak hayvanları sorunu gündemden düşmüyor.

FRANSA'DA 11 MİLYON KEDİ 7.5 MİLYON KÖPEK VAR

Peki örneğin Avrupa'da bu sorunla nasıl mücadele ediliyor? Fransa'da 11 milyon kedi, 7,5 milyon köpek var. Hanelerin yüzde 22'sinin en az bir köpeği yüzde 26'sının en az bir kedisi var. Ancak sokakta kedi ve köpeklerin başıboş dolaşması yasak. Fransız belediyelerinin yaklaşık %60'ı, köpek ve kedilerin kabulü için toplama merkezleri ve barınak çalıştırıyor. Belediyelerin görevi tüm sokak hayvanlarını kısırlaştırmak, barınakların görevi başı boş hayvanın sahibini bulmak. Sahibi bulunamayan dostlarımız, 8 iş günlük net gözaltı süresinin sonunda terk edilmiş kabul ediliyor. Kuduz veya insana tehdit oluşturan herhangi bir hastalığı olmayan evcil hayvanlara barınaklar bakıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Barınaklara en büyük yardım hayvan derneklerinden geliyor. Barınakların bakamayacağı, sağlık açısından tehdit oluşturan hayvanlar ötanazi ediliyor. Fransa'da hayvan derneklerine ait birçok barınak bulunurken, ünlü oyuncu Brigitte Bardot'un kurduğu "30 milyon arkadaş" adlı vakıf da sahibi olmayan hayvanlara ötanaziye karşı çıkarak binlerce hayvanı sahiplendiriyor. Bunun için çok sıkı çalışıyor ve kampanyalar düzenliyorlar.

ALMANYA'DA MİKROÇİP KULLANILIYOR

Almanya'da da durum farklı değil, veteriner tarafından tehdit görülmediği sürece ötanazi, Almanya'da da yasal değil. Başıboş hayvan Fransa'daki gibi Almanya'da da yasak. Burada da sokak hayvanlarının kısırlaştırılması çok düzenli bir şekilde yapılıyor. Hayvan sahiplenme oranı da yüksek. Hayvanların sahiplerinin üzerine kaydedilmesi için mikroçip sistemi kullanılıyor. Sahiplenilen hayvanların terk edilmesi durumunda mikroçip sayesinde hayvanın sahibine ulaşılıyor ve kurallara uymayarak hayvanlarına kötü davranan sahiplerinin elinden hayvanları alınıyor. Bu hayvanlar ya barınaklarda ya da onlara iyi bakacak yeni sahiplerinin evlerinde ağırlanıyor. Almanya'da kedi ve köpek satışı yasak. Kuş, civciv balık gibi hayvanlar pet shoplarda satılabiliyor.

Mohammed Kudus'ten tarihi goller

Mohammed Kudus'ten tarihi goller