Azeri devlet sanatçısı 30 yıl sonra Ağdam'a döndü

Video: Azeri devlet sanatçısı 30 yıl sonra Ağdam'a döndü

Azerbaycan’ın 30 yıllık hasretinin, Ermenistan işgalinin adıydı Dağlık Karabağ. Azerbaycan artık Dağlık Karabağ'a kavuştu. Bölgede temizlik ve onarım çalışmaları başladı. Şimdi sizi Dağlık Karabağ’ın Ağdam şehrine götüreceğiz. Ağdam’dan 30 yıl önce Ermenistan zulmü yüzünden kaçmak zorunda kalan sanatçı Firüz Sehaved‘i CNN TÜRK ekibi Ağdam'a götürdü. Bakın o sanatçı Ağdam’ı 30 yıl sonra görünce ne yaptı.

30 yıl sonra doğup büyüdüğü toprakları görünce ilk söylediği şey bu oldu. "Ana vatanım Ağdam'ım benim" dedi. Kalbindeki heyecanla sesi titreyerek söyledi şarkıyı.

Firuz Sehaved, Azerbaycan devlet sanatçısı. O da binlerce Dağlık Karabağlı gibi, Ermenistan işgalinden, zulmünden dolayı Karabağ'daki Ağdam şehrini terk etmek zorunda kaldı. Tarih 23 Temmuz 1993'tü. O zaman 18 yaşındaydı.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ‘ı Ermenistan işgalinden kurtarmasıyla yıllar sonra ilk defa CNN TÜRK ekibiyle Ağdam’a geldi.

Ermenistan taş üstünde taş bırakmadı. Azerbaycanlıların evlerine yerle bir etti.

Evi artık yoktu Firuz Sehaved'in ama doğup büyüdüğü topraklara kavuştuğu için mutluydu.

Firuz Sehaved, öptü yıkık dökük evinin taşlarını, uzun uzun baktı, geçmişi yad etti. Onu o evde yalnız bıraktık. Dakikalarca çıkmadı çıkmak istemedi.

Ağdam, Dağlık Karabağ'daki diğer şehirler gibi harabeye döndü. Ermenistan her şeyi yaktı, yıktı. Bölgede temizlik ve onarım çalışmaları başladı.

Azerbaycanlıların Karabağ yeniden dönüşü birkaç yılı bulacak. Ağdam'ın en simge yapılarından Ağdam Camii de harabeye çevirmiş zarar vermişti Ermenistan Askerleri.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS