hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Benazir Butto'nun oğlu CNN TÜRK'te

  KAYNAKCNN TÜRK

  Göreve geldikten sonra Türkiye ile bağların önemine dikkat çeken Pakistan’ın yeni Başbakan’ı Şahbaz Şerif, bakanlardan oluşan heyeti ile birlikte Ankara’da temaslarda bulundu. O heyette, suikast sonucu hayatını kaybeden Pakistan’ın eski Başbakanı Benazir Butto'nun oğlu, Pakistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Bilavel Butto Zerdari’de yer aldı. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Gülşen Coşkun'un Bilavel Butto Zerdari ile özel röportajında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gülşen Coşkun:

  Gündemde hangi başlıklar var?

  Bilavel Butto Zerdari:

  Başbakan'ın Türkiye ziyareti en kapsamlı ziyaretlerden. Biz iki ülke arasındaki iş birliğini genişletmek için çok çalışıyoruz. Başbakanımız Türk iş adamlarını ziyaret etti. Aynı zamanda Ticaret Bakanı ile görüşmeler vardı. Pakistan’ın dış politikası ekonomik diplomasiyi, ticareti geliştirmeye vurgu yapan bir politika. Ekonomik ilişkiler iki ülke için bir potansiyel taşıyor. Hükümetinizle iki ülke arasındaki ekonomik aktivitedeki potansiyeli en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz, bunu için çalışıyoruz.

  Gülşen Coşkun:

  Geçen yıl en önemli başlıklardan biri Afganistan oldu. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ile Taliban'ın yeniden iktidara gelmesinin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Bu sürecin ülkenize yansımaları ne oldu?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilavel Butto Zerdari:

  Afganistan’daki durumun karmaşık sonuçları var. Sadece Afganistan'daki insanlar için değil, aynı zamanda benim ülkem, bölge ve potansiyel olarak dünya için. Bizim şu an 2 önceliğimiz var. Türkiye ve Pakistan hükümetleri olarak, öncelikli olarak işaret ettiğimiz konular var. İnsani krize ilişkin sorunlar ve ekonomik çöküş tehlikesi. Biz inanıyoruz ki, bu iki konunun olası etkileri hem Afganistan’daki insanlar hem de bizim bölgemiz için kötü olur.

  Gülşen Coşkun:

  Pakistan, Türkiye’den atak helikopteri sipariş etmişti. Yaklaşık 4 yıl önce anlaşma imzalandı. Fakat, Pakistan’ın bu satın almayı ABD’nin bazı izinleri vermemesi ile iptal ettiği iddia edildi. Bu konuda ne diyeceksiniz? Son durum nedir? 

  Bilavel Butto Zerdari:

  Bu konuda bazı şeyleri düzeltmek istiyorum. Pakistan’ın herhangi bir siparişi iptal ettiğini söylemek kesinlikle yanlış. Biz Türk mevkidaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bu alandaki gelecek vaad eden potansiyeli gerçekleştirmek için ve Pakistan- Türkiye arasındaki savunma alanındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaşacağına inanıyorum. Bu ve diğer konularda ilerlemek istiyoruz.

  Gülşen Coşkun:

  Bir yanda iklim krizi, bir yanda Rusya-Ukrayna savaşı bir yanda da Hindistan’ın buğday ihracatı kısıtlaması. Bu tabloya baktığımızda tüm bu başlıkların gıda konusunda bölge için nasıl olası sonuçlar doğuracağını düşünüyorsunuz? Türkiye ile gıda konusunda yeni bir iş birliği planı var mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilavel Butto Zerdari:

  Bu çok iyi bir soru. Çünkü söz konusu gıda güvenliği ve gıda güvenliğinin tehlikede olması olunca Pakistan ve dünyanın kalanı ciddi zorluklarla karşı karşıya. İklim değişikliğinin etkisi ve su sorunu bizim tarım çıktımızı olumsuz olarak etkiliyor. Buna ek olarak korona salgını küresel arz zincirini etkiledi.

  Yani buğday sıkıntısı gibi sorunlarla Rusya-Ukrayna sorunu çıkmadan önce de karşı karşıya kalmıştık. Coğrafi gelişmeler sadece Pakistan'ı da etkilemiyor tüm dünyayı etkiliyor. Gıda güvenliği sorunu açısından Rusya-Ukrayna sorununa ilişkin atılan adımlarda Türkiye’nin çabalarının pozitif bir rolü olduğunu da düşünüyorum. Türkiye’nin çabaları BM ile birlikte, sadece bizim için değil global perspektiften önemli.

  Uzun vadede de ciddi şekilde çalışmalıyız. Uluslararası arenada iklim değişikliğinin artan tehlikeleri konusundaki bu gıda güvenliği konusunda çok önemli zorlukları getiriyor. Biz barışın diyalog ve diplomasi ile sağlanmasına inanıyoruz. Rusya-Ukrayna krizi ya da diğer krizlere yönelik, gıda güvenliği konusundaki sorunlarla yüzleşmek için ortak çalışıp, ortak çaba harcamalıyız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gülşen Coşkun:

  Anneniz Benazir Butto ülkeniz ve bölge için çok önemli bir figürdü. Şimdi siz ülkenizin yeni Dışişleri Bakanısınız. Benazir Butto'nun oğlu olarak ne söylemek istersiniz? 

  Bilavel Butto Zerdari:

  Benazir Butto'nun oğlu olmak... Bundan güçlü ilham alıyorum. Yerel politikamızda tamamlanmamış bir gündem var. Tamamlanmamış bir manifesto var. Beni bunu tamamlamaya yönlendiriyor. Onun tamamlanmamış görevlerini tamamlamak için elimizden gelenin en iyisin yapmaya çalışıyoruz. Dışişleri Bakanı olarak barış için diplomasi, diyalogu takip eden bir diplomasiyi kurmaya çalışıyorum. Ben şanslıydım. Benim annem uluslararası çapta önemli bir etki bıraktı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow