hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BBC, Joe Biden'ın Gazze diplomasisini inceledi

  İngiliz yayın kuruluşu BBC, Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail ve Filistin diplomasisini değerlendirdi. İsrail'den saldırılarını azaltma talebinde bulunan ABD'nin başarılı olamadığını, dünya sahnesinde gittikçe yalnızlaştığını yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD "İTİDAL" İSTİYOR, İSRAİL DİNLEMİYOR

  Kameralar karşısında "koşulsuz şartsız" destekliyor, kapalı kapılar arkasında "itidal" talep ediyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC, ABD ve İsrail arasındaki "Gazze" diplomasisini analiz etti.

  Haberde ABD'nin "Gazze Savaşı" adına yeni bir hedefinin olduğu yer aldı. Önümüzdeki haftalarda İsrail'in askeri operasyonlarında küçülmeye gitmesinin hedeflendiği yazıldı. Gerekçe olarak ise ABD Başkanı Joe Biden'ın Amerikan halkındaki popülerliğinde düşüş gösterildi.

  Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan Savunma Bakanı Lloyd Austin'e birçok üst düzey ABD yetkilisi İsrail'e ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretlerin hepsinin gündeminde bir konu vardı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında "itidalli" davranması gerektiği mesajı verildi. Ancak bu mesajların Gazze'de somut bir karşılığı olmadı. Yardım TIR'larının Gazze'ye girmesine izin verilmesi ve 7 gün süren ateşkes haricinde hiçbir ilerleme elde edilemedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ABD GAZZE DİPLOMASİSİNDE BAŞARISIZ"

  ABD'nin Gazze diplomasisindeki başarısızlık, Başkan Biden'ın yaklaşan 2024 seçimlerindeki popülerliğinde etkisini gösterdi. New York Times tarafından düzenlenen bir anket, Amerikalı seçmenlerin yalnızca yüzde 33'ünün "Gazze" politikasını onayladığını ortaya koydu. Gençlerin ve Arap seçmenlerin desteğini kaybeden Biden, anketlerde rakibi olması beklenen Donald Trump'ın gerisinde kaldı.

  "ABD DÜNYA SAHNESİNDE YALNIZLAŞIYOR"

  ABD'nin Gazze politikasının bir başka etkisi de dünya sahnesinde yalnızlaşması olarak karşılık buldu. Birleşmiş Milletler'de düzenlenen Gazze'de ateşkes çağrısı oylamalarına düzenli olarak hayır oyu kullanan ABD, izole bir güç haline geldi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow