Biden sonunda Netanyahu'yu aradı

Video: Biden sonunda Netanyahu'yu aradı

ABD'nin yeni başkanı Biden'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmemesi tartışmalara yol açmıştı. O görüşme, Biden'ın başkanlıkta 1 ayını doldurmasından sonra gerçekleşti. Görüşmede ABD-İSRAİL ittifakı ve Arap ülkeleriyle normalleşme konuları ele alındı. Biden, bölgede Filistin meselesi dahil barışın yaygınlaşmasını istediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu "arayacak" demişti. Biden, göreve geldikten ancak 1 ay sonra İsrail Başbakanıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İsrail Başbakanlık Ofisi, iki liderin sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdiğini duyurdu. İki liderin görüşmesinde Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki normalleşme, İsrail-ABD ittifakı ve İran ile ilişkiler ele alındı. Ancak ilişkilerin Trump döneminde olduğu gibi sıcak olduğu söylenemezdi. İkili arasındaki görüş ayrılığını İsrail Başbakanı Netanyahu, daha önce katıldığı bir televizyon programında dile getirmişti.

Beyaz Saray da görüşmenin detaylarına ilişkin açıklama yaptı. Biden'ın "İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını" dile getirdiği vurgulandı.
İki liderin İran dahil bölgesel güvenlik konularını ele aldığı açıklandı. İkili görüşmede İsrail-Filistin sorunu da vardı. Biden, bu sorun dahil bölgedeki tüm sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Biden'ın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra İsrail Başbakanı Netanyahu'yu aramaması tartışmalara yol açmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS