Biden'dan o valilere sert tepki

Video: Biden'dan o valilere sert tepki

ABD'de vakalar artıyor, yetkililer aşı olmayanları aşı olmaya çağırıyor. "Şu anda aşı olmayanların salgınını yaşıyoruz" diyen Amerikan Başkanı Biden, salgınla mücadele konusunda Florida ve Teksas valilerini uyardı. "Yardım edin, etmiyorsanız yoldan çekilin" dedi.

"Vaka artışları özellikle aşılanmanın az olduğu eyaletlerde toplanıyor. Sadece iki eyalet Florida ve Texas. Bakın herkesin liderliğine ihtiyacımız var. Bu valilere, 'Lütfen yardım yardım edin' diyorum. Eğer yardım etmeyecekseniz de en azından yardım etmek isteyen insanları yolundan çekilin." Vakaların yeniden arttığı ABD'de Başkan Joe Biden, bazı valilere böyle seslendi.

Amerikalıları bir kez daha aşı olmaya çağıran Biden, durumun artık aşı olmayanların salgınına dönüştüğünü yineledi. "Bugün ülkede ne olduğuyla ilgili tamamen açık olacağım. Aşılanmayanları salgınını yaşıyoruz. Evet biliyorum bir çok dezenformasyon var ama işte gerçekler. Eğer aşılanırsanız çok yüksek ihtimalle koronavirüs kapmazsınız. Eğer aşı olursanız semptomlarınız hafif geçer. Aşılananları hastaneye yatmadığı görüyoruz. Gerçek şu ki yeni yapılan bir çalışmaya göre, hastaneye yatanları yüzde 95'i aşılanmayanlar" dedi. Biden, şu anda 7 eyaletin sadece maske zorunluluğunu yasaklamakla kalmayıp, aşı olamayan çocukların eğitim gördüğü okul semtlerinde bile maskeyi yasakladıklarını belirtti.

Bu arada Amerikan Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı'nın verilerine göre, 27 Şubat'tan bu yana ilk kez koronavirüs nedeniyle hastanede yatarak tedavi görenlerin sayısı 50 bin 625 olarak tespit edildi. Ülke genelinde hastaneye yatışlarda en yüksek oran ise 10 bin 682 ile Florida eyaletinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS