Biden'ın Danışmanı: Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamalı | Video

Biden'ın Danışmanı: Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamalı | Video

Amerika'nın sıradaki Başkanı Joe Biden'ın Beyaz Saray'a geldiğinde Türkiye'ye nasıl yaklaşacağı merak konusu. Biden'ın diplomasi danışmanı ilk mesajı verdi, "Amacımız yaptırımlarla Türkiye'nin ekonomisini çökertmek değil" dedi. Biden'ın danışmanının eski Bakan Berat Albayrak'ın görevi bırakmasına yönelik sözleri de dikkat çekiciydi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"AMAÇ EKONOMİYİ ÇÖKERTMEK DEĞİL"

Amerika Biden devrine hazırlanıyor, Türkiye gelişmeleri yakından takip ediyor. Herkes, yeni Amerikan hükümetiyle ilişkilerin nasıl olacağını merak ediyor. Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın Diplomasi Danışmanı Michael Carpenter, Türkiye'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Biden hükümetinin Türkiye ekonomisini hedef almaması gerektiğini söyledi, "Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamalıyız. Yaptırımlarla ekonomisini çökertmeye çalışmamalıyız" dedi.

Biden'ın diploması danışmanının eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin sözleri de dikkat çekiciydi. Carpenter, "Maliye Bakanı'nın istifa etmesi, gerçekler üst üste bindiğinde politikaları ve çalışanları yeniden değerlendirme iradesi olduğunun göstergesi olabilir. Buna bir şans vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Carpenter ABD-AB ilişkilerini değerlendirirken, Türkiye'nin dış politika hamlelerinden de bahsetti. S-400'lerin satın alınması, Doğu Akdeniz gerilimi, Libya ve Dağlık Karabağ politikalarının "sorumsuzca" olduğu iddiasında bulundu. "Türkiye sorumsuzca ve agresif davranıyor. Ortak çıkarlarımıza zarar veriyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin eylemlerini değiştirmesi durumunda soruna pozitif bir çözüm bulunabileceği iddiasında bulundu. "Türkiye'nin yaklaşımını değiştirmesi durumunda pozitif teşvikler masaya konmalı" dedi.

"MACRON'UN TÜRKİYE TEKLİFİ DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL"

Carpenter, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'nin Avrupa Gümrük Birliği'nden çıkarılması teklifini de eleştirdi. "Bu teklif, daha ince ve hedef odaklı aletler gereken bir sorunu balyozla çözmeye benziyor" dedi.

"TÜRKİYE'YE TEK TARAFLI EYLEMLERDEN KAÇINILMALI"

Carpenter, yaptırımlarla Türkiye'yi sıkıştırmanın yanlış olduğunun altını çizdi. Türkiye'ye karşı tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğini de söyledi:

"Bence şimdi tek taraflılığın zamanı değil. Bölgede Türkiye'yle muhatap olan tüm taraflar bundan kaçınmalı."