Bıontech aşısı %91 etkili

Video: Bıontech aşısı %91 etkili

Türkiye'de de uygulanmaya başlayan Bıontech-Pfızer koronavirüs aşısına ilişkin yeni veriler açıklandı. Verilere göre aşı, koronavirüs ve mutasyonlarına karşı %91 oranında koruma sağlıyor. Veriler daha önce aşılanan kişilerde ciddi sağlık sorunları görülmediğini de ortaya çıkardı.

Türk bilim insanı uğur şahin ve özlem türeci tarafından geliştirilen Bıontech-Pfızer koronavirüs aşısına ilişkin veriler güncellendi. Aşının koronavirüs ve mutasyonlara karşı %91 etkili olduğu açıklandı.

Pfızer yetkilisi Albert Bourla, yeni verilerin en az 6 ay önce aşılanan kişilerden geldiğini açıkladı. Yeni verilerde dünyada etkili olan güney Afrika mutasyonuna ilişkin de bilgiler var. Bıontech-Pfızer aşısı, 800 kişilik deney grubunun tamamında hastalık görülmesini engelledi.

Bıontech-Pfızer aşısının Kasım’da açıklanan ilk etkinlik oranı %95'ti. Güncellenen veriler ile bu oran %91'e düştü. Ancak uzmanlara göre bu oran mutasyonlar da hesaba katıldığında oldukça yüksek.

Bıontech-Pfızer aşısına ilişkin veri güncellemesi ile aşının mutasyonlara karşı etkin koruma sağladığı resmen kanıtlanmış oldu. Veri güncellemesi Bıontech-fızer aşı yaptıran kimsede ciddi sağlık sorunları yaşanmadığını da ortaya koydu.

Bıontech-Pfızer aşısına ilişkin yakın zamanda başka veriler de yayınlanmıştı. Bu veriler, aşının 12-15 yaş aralığındaki çocuklara da güvenlikle uygulanabileceğini ve etkin koruma sağlayacağını kanıtlamıştı.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS