hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Birleşmiş Milletler çalışanlarına Hamas soruşturması: Filistin’den sorumlu örgüte destekler durduruldu!

  Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın 12 çalışanına soruşturma açıldı. Başta ABD olmak üzere yardım ajansının en büyük destekçileri desteğini durdurdu. Örgüt açıklamasında, yardımları kesilmesi nedeniyle ‘çok daha fazla acı olacak’ ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'in Gazze’de saldırıları sürerken, Filistin’e yardım eden Birleşmiş Milletler çalışanları hedef alınıyor. Önce doktorların ve ambulansların konvoylarına saldırılar düzenlendi.

  Şimdi ise hedefte Birleşmiş Milletler’e bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı var. 12 Birleşmiş Milletler personeli Hamas destekçisi oldukları iddiasıyla soruşturulmaya başladı.

  İddia, personellerin 7 Ekim'deki Hamas'ın saldırısına katıldığı yönünde olduğu görülüyor. Olayın ardından bu personellerin kurumla bağlantısının koparıldı.

  ABD, olayın ardından iddialardan son derece rahatsız olduğunu açıkladı. Kuruma sağlanan ek finansmanı geçici olarak durdurdu. ABD’nin kararını birçok ülke takip etti.

  İngiltere, İtalya, Kanada, Avustralya ve Finlandiya ajansa sağladıkları finansmanı askıya aldıklarını duyurmuştu.

  Birleşmiş Milletler Örgütü’nden ise bu karara ilişkin açıklama geldi ve “Gazze'de UNRWA'in insani yardım çalışmalarına güvenen yüzlerce, yüz binlerce insan var. İnsani yardıma eskisinden daha fazla güveniyorlar” sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ajans Başkanı Philippe Lazzarini’de konuya ilişkin açıklama yaptı. Lazzarini, bu iddialarla desteklerinin kesilmesini ‘sorumsuzca’ olarak yorumladı.

  İddiaları ‘iğrenç’ sözleriyle açıklayan Lazzarini, “Ajansın kimseden şüphesi yoktur, gerçekler ortaya çıkacak" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow