hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Birleşmiş Milletler'den olası Refah saldırısına tepki: Yardım programımızın tabutuna son çiviyi çakacak!

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah’a saldırma planına tepki gösterdi ve ‘Saldırı yardım programlarımızın tabutuna son çiviyi çakacak’ dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İnsan Hakları Konseyi'nin 55. oturumu'nun açılışında konuştu.

  ‘DÜNYA ARTIK DAHA TEHLİKELİ BİR YER’

  Guterres, Onlarca yıl süren istikrarlı güç ilişkilerinden sonra çok kutupluluk çağına geçiyoruz. Bu da uluslararası sahnede liderlik ve adalet için yeni fırsatlar yaratıyor. Ancak güçlü çok taraflı kurumların olmadığı çok kutupluluk, güçler rekabet ederken, gerilimler yükselirken kaosun reçetesi ortaya çıkıyor. Hukukun üstünlüğü ve hukukun kuralları baltalanıyor” ifadelerini kullandı.

  Gazze'de kan dökülmesini durdurmak ve gerilimin tırmanmasını önlemek amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ateşkes içeren 99. maddeyi hatırlatan mektup gönderdiğini ancak bunun yeterli olmadığını dile getirdi. İsrail'in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine saldırı planına tepki gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Antonio Guterres, “Uluslararası insancıl hukuk hâlâ saldırı altında. Gazze'de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu on binlerce sivil öldürüldü. İnsani yardım hala tamamen yetersiz. Refah, insani operasyonun çekirdeğini oluşturuyor ve bu çabanın omurgasını oluşturuyor. Şehre yönelik topyekün bir İsrail saldırısı, bu sadece orada barınan bir milyondan fazla Filistinli sivil için dehşet verici olmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm yardım programlarımızın tabutuna çakılacak son çiviyi de vuracaktır” sözlerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow