hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BM’den yapay zeka uyarısı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dijital alanda nefret ve yalanların yayılmasının ciddi küresel zarara neden olduğunu söyledi. Hükümetler, teknoloji şirketleri ve diğer paydaşlara harekete geçme çağrısında bulundu. Özellikle de yapay zeka konusunda uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dijital platformlara dair basın toplantısı düzenledi. Yapay zeka konusunda uyarı da bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dijital dünyadaki dezenformasyonun da yıkıcı etkisi olduğunu söyledi.

  BM tarafından yayımlanan dijital platformlarda bilgi bütünlüğüne ilişkin raporun ise uluslararası bir yanıt için çerçeve ortaya koyduğuna dikkat çekti.

  Guterres, “Ancak yapay zekanın ortaya çıkışı, bizi dijital teknolojinin halihazırda dünyamıza verdiği zarardan uzaklaştırmamalı. Dijital alanda nefretin ve yalanların çoğalması ciddi küresel zarara neden oluyor. Çatışma, ölüm ve yıkımı körüklüyor. Demokrasiyi ve insan haklarını tehdit ediyor. Bu toplantıdaki tavsiyeler, insan haklarını güçlü bir şekilde korurken dijital alanı daha güvenli ve daha kapsayıcı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Davranış kuralları, hükümetlerin, dijital platformların ve diğer paydaşların gönüllü olarak uygulayacağını umduğumuz bir dizi ilke olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow