Son Dakika

Bulgaristan'da koronavirüs alarmı

A A

24.10.2021 - 10:56

Nüfusunun sadece yüzde 20'si aşılanan Bulgaristan'da salgın kontrolden çıkmış gibi görünüyor. Günlük vaka ve ölüm sayıları endişe verici boyuta ulaştı. Yetkililer ülkede aşı sertifikası zorunluluğu getirdi, eğitim uzaktan yapılmaya başlandı. Ancak tüm bunlara rağmen aşıya ilgi az ve aşı karşıtı protestolar sürüyor.

VAKALAR ARTTI, YEŞİL SERTİFİKA UYGULAMASI BAŞLADI

6,8 milyonluk ülkede günlük vaka sayıları 5 bine, ölümler 140'a dayandı. Aşı sertifikası uygulaması başlatılan Bulgaristan'da koronavirüs salgını endişe verici boyutlara ulaştı.

HASTANELER DOLDU, OKULLAR UZAKTAN EĞİTİME GEÇTİ

Salgında dördüncü zirveye tırmanan Bulgaristan'da vaka sayıları 100 binde 750'ye ulaştı. Ülkenin pek çok bölgesi kırmızı alan ilan edildi. Okulların büyük bir kısmı uzaktan eğitime geçti. Hastanelerin Covid-19 üniteleri doldu. Ambulanslar hasta götürecek hastane bulmakta zorlanmaya başladı.

NÜFUSUN YÜZDE 20'Sİ AŞILANDI

Vatandaşlarının yalnızca yüzde 20'sini aşılayabilen Bulgaristan'da aşı karşıtlığı en önemli sorun haline geldi. Yetkililer artan vakalara karşı kapalı ortamlar içi yeşil sertifika uygulaması başlatırken, aşı karşıtları bu uygulamaya tepki gösterdi. Sendikalar lokanta ve kafelerin iş yapamadığını gerekçe gösterirken, öğretmen sendikası üyeleri de toplu istifa etmeye başlayacaklarını duyurdu.

ÖLENLERİN YÜZDE 94'Ü AŞISIZ

Günlük 140 ölüm vakasının görüldüğü ülkede ölenlerin yüzde 94'ünün aşısız olduğu açıklandı. Yetkililer aşı kampanyaları yaparken, tam kapanma seçeneğini değerlendirmeye başladı. Sağlık Bakanı Katzarov da basına yaptığı açıklamada, 10-15 güne kadar hastanelerin en yüksek kapasiteye ulaşacağını söyledi. Yeni solunum cihazları için Avrupa Birliği'nden destek istedi.