Çam ormanı alevlere teslim oldu

Çam ormanı alevlere teslim oldu

Aşırı sıcaklık ve kuraklıklarla boğuşan Avrupa’da orman yangınları giderek şiddetleniyor. Fransa'da 10 bin kişi yangın nedeniyle tahliye edilmek zorunda kaldı. Portekiz'deyse ulusal park küle döndü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alevlerin ortasında, su hortumu ve sadece kaskının ışığıyla yangını söndürmeye çalıştı. Aşırı sıcak hava dalgasıyla mücadele etmesinin yanı sıra, bir yandan da kuraklığın vurduğu Fransa’da, tekrar orman yangını çıktı.

Fransa'nın Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgesi Gironde’da, 16 bin dönümlük çamlarla kaplı orman alevlere teslim oldu. Bini aşkın itfaiyesi, 9 hava aracı ve 2 helikopterle yangına müdahale etti. Yangın nedeniyle 10 bin kişi bölgede tahliye edildi. 17 evin küle döndüğü açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  Almanya, Yunanistan, Polonya, Romanya ve Avusturya’nın yardım etmek için harekete geçtiğini duyurdu. Bunun yanı sıra Başbakan Elisabeth Borne bölgeye ziyaret gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Benzer görüntüler Portekiz’de de kaydedildi. Avrupa'yı etkisi altına alan sıcaklık dalgası, burada da yangınla sonuçlandı. Serra Da Estrela ulusal parkı alevler içerisinde kaldı. 4 gündür süren yangın kontrol altına alınamadı. Yangının 10 bin dönümlük alana yayıldığı düşünülüyor.