hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Cehennem Kapısı" kapatılacak

  Derveze gaz krateri... Çoğu kişi ona "cehennem kapısı" diyor. Türkmenistan'da yaklaşık 50 yıldır yanan derveze gaz krateri, doğal gaz kaybına ve çevre kirliğine neden olduğu için kapatılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkmenistan'da 50 yıldır yanan derveze gaz krateri kapatılacak. Başkent Aşkabat'ta düzenlenen "Türkmenistan'ın Petrol ve Doğal Gazı" başlıklı uluslararası yatırım forumunda, Derveze gaz kraterinin kapatılması gündeme getirildi. Türkmenistan Doğal Gaz Araştırma Enstitüsü Direktörü Bayrammyrat Pirniyazov, Derveze gaz kraterinin yaklaşık 50 yıldır yanmaya devam ettiğini, bölgede çok miktarda doğal gazın yandığını, bunun çevreye de zarar verdiğini ve bu nedenle kapatılacağını belirtti. Pirniyazov, "Türkmen bilim adamları, çukura eğimli kuyu açmayı önerdiler. Bu kuyudan gazın çıkarılması, atmosfere kontrolsüz gaz emisyonlarının azaltılması ve sızıntı akışlarının kontrolünün sağlanması öngörülüyor" dedi.

  Türkmenistan'da "Cehennem Kapısı" olarak da bilinen Derveze gaz krateri, başkent Aşkabat’a 270 kilometre uzaklıktaki Ahal vilayetinde ve Karakum Çölü'nün merkezinde yer alıyor. Derveze gaz krateri, 1970'li yıllarda sovyetler birliği döneminde yapılan kazı çalışmaları sırasında oluştu. 60 metre genişliğe ve 20 metre derinliğe sahip krater, içinden çıkan doğal gaz nedeniyle yaklaşık 50 yıldır yanmaya devam ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow