Çin jetleri Tayvan hava sahasına girdi

Çin jetleri Tayvan hava sahasına girdi

Amerikan Başkanı Joe Biden'ın Çin'e Tayvan üzerinden askeri gözdağı vermesinden sonra Pekin’den ada ülkesine yönelik kritik bir hamle geldi. Çin savaş jetleri, Tayvan hava sahasını ihlal etti. Çin askeri tatbikat yaptığını, hamlenin Washington ve Taipei arasındaki "itilaf" sebebiyle gerekli olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Başkanı Joe Biden'dan kısa süre sonra Çin'den Tayvan'a yönelik önemli bir hamle geldi. Çin savaş uçakları, ada ülkesi Tayvan’ın hava sahasını ihlal etti. Çin Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Tayvan yakınlarında bir "hazırlık devriyesi" icra edildiği bunun "Washington ve Taipei" arasındaki "itilaf" sebebiyle gerekli bir hamle olduğu belirtildi. Tayvan'dan yapılan açıklamadaysa Çin’in 30 savaş jetinin Tayvan hava sahasını ihlal ettiği, buna karşılık savaş jetlerinin olay yerine gönderildiği duyuruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Amerikan Başkanı Biden'ın açıklaması, bir Amerikan senatörünün Tayvan’ı ziyaret etmesi ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çin karşıtı sözlerine tepki gösterdi. Pekin, "Tek Çin" politikası kapsamında Tayvan’ı kendi toprağı kabul ediyor. Neredeyse 24 milyon kişinin yaşadığı ada ülkesi ise resmen bağımsızlığını ilan etmemekle beraber Çin Komünist Partisi himayesine girmeyi reddediyor.