Çin ve Japonya'da koronavirüs yeniden yayılıyor

Video: Çin ve Japonya'da koronavirüs yeniden yayılıyor

Koronavirüsün yayıldığı ülke olan Çin'de yeni vakaların ortaya çıkması ülkede teyakkuza neden oldu. 13 şehirde görülen vakalarla ilgili önlemler üst düzeye çıkarıldı. Olimpiyatların gerçekleştiği Japonya'da da başkent Tokyo dahil olmak üzere olağanüstü hal uygulaması genişletildi.

Çin'in Nanjing kentinde yeniden ortaya çıkan koronavirüs vakaları kentin beş bölgesine ve başkent Pekin dahil 13 şehre yayıldı. Çin Devlet Medyası, Nanjing'deki yayılmanın, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Vuhan'dan sonra en büyük yayılma olduğunu açıkladı.

20 Temmuz'da tespit edilen vakanın ardından sayının hızla arttığı ifade edildi. Yerel medya, havalimanında uçuşların 11 Ağustos'a kadar iptal edildiğini duyurdu.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip şehirde ziyaretçiler dahil herkesin test olacağı açıklandı.

Virüsün Rusya'dan gelen bir uçakta çalışan ve sıkı hijyen kurallarına uymayan temizlik görevlilerinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Japonya ise hızla artan vakalar nedeniyle başkent Tokyo'daki mevcut olağanüstü hal uygulamasını Ağustos sonuna kadar uzatma ve Osaka dahil diğer bazı bölgelerde de bu uygulamayı başlatma kararı aldı.

Salgına karşı karşı başarılı mücadele veren ülkede yeni virüs türleri nedeniyle vaka sayıları arttı. İlk kez 10 bin sınırı geçildi.

Vaka sayısının 3'te birinden fazlası 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan başkent Tokyo'da tespit edildi.

Tokyo'daki olağanüstü hal uygulaması 31 Ağustos'a kadar uzatılırken, Osaka ve diğer üç bölgede de 2-31 Ağustos tarihleri arasında uygulanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS