CNN Rus paralı askerlerin savaş suçu izini sürdü

Video: CNN Rus paralı askerlerin savaş suçu izini sürdü

Libya ve Suriye'de karşımıza çıkan Rus paralı askerlerinin, dünyanın bir çok yerinde savaş suçu işlemiş olabileceği ortaya çıktı. CNN International, iç savaşın hüküm sürdüğü Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, Rus paralı askerlerin işlediği savaş suçlarının izini sürdü.

Bir camide yapılan katliamın hemen sonrası Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Bambari kenti. Görüntülerde en az 12 ceset görülüyor. Hayatını kaybedenler arasında bir kadın ve bir çocuk da var. Düzinelerce sivil, o gün El Takva camiine sığınmıştı. Görgü tanıklarına göre, Rus paralı askerler ve hükümete bağlı ordu, muhalif savaşçıları yakalamaya geldi. Abdulaye de sığınmak için o camideydi. Ama hedef alındı.

Aynı gün Djıbrıla 15 yaşındaki oğlunun helikopterden ateş açan Ruslar tarafından vurulduğunu anlattı. Kocasının da oğlunu aramaya gittiğinde vurulduğunu söyledi.

Güvenilir bir BM raporu, görevi kötüye kullanmanın iki tarafta da olduğunu ancak Rusların savaş suçu işlemiş olabileceğini ortaya koydu.

Yeni çıkan ve Rus paralı askerlerle ilişkili bir şirket tarafından yayınlanan bu "Turist" isimli filmdeyse, Rus paralı askerler Orta Afrika Cumhuriyetini kurtaran kahraman savaşçılar olarak sunuluyor. Ancak gerçekte, Rusya'nın bu savaştan mahvolmuş, maden zengini bu ülkedeki varlığı her zaman tartışmalıydı. Ülkede 2017 yılında 170 olan Rus paralı askerlerinin sayısı, 2021'de 2300'e yükseldi. Ve ülke genelinde 30'dan fazla üs kuruldu.

Rusya'da özel askeri şirketlerin resmi olarak varlıkları bulunmuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS