CNN TÜRK Irak'ın kuzeyinde

CNN TÜRK Irak'ın kuzeyinde

Irak'ın kuzeyinde Hakurk'ta bir süredir terörle mücadele faaliyetleri devam ediyor. Hakurk önemli, çünkü teröristlerin Kandil'den Türkiye'ye yapılan saldırılardaki geçiş güzergahında bulunuyor. Bu nedenle de "Kandil'in Kapısı" olarak adlandırılıyor. CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş ve kameraman Melih Baytürk, Hakurk'a gitti. Bölgedeki en kritik noktalardan biri olan Koç Tepe Üs Bölgesi'nde terörle mücadele faaliyetlerini izledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KANDİL'İN KAPISI" HAKURK'TA TERÖRLE MÜCADELE

Yılan gibi kıvrılan yollar, binlerce metre yükseklikteki dağlar ve birkaç kilometrede değişen iklim koşulları... Burası Irak'ın kuzeyi Hakurk. Yurt içinde terörün bitmesi için gösterilen kararlılığın başladığı yerlerden yalnızca biri. CNN TÜRK ekibi, bu zorlu coğrafyada Türkiye'nin en stratejik üs bölgelerinden biri olan Koç Tepe Üs Bölgesi'ne gitti. Irak'ın kuzeyindeki terörle mücadele faaliyetlerini yerinde izledi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SÖZDE MAHKEMELERİ YOK EDİLDİ

Hakurk'ta bulunan 1064 rakımlı Koç Tepe Üs Bölgesi'nde terör örgütü PKK'nın sözde yargılamalarının yaptığı mahkemeler bulunuyordu. Ancak kararlılık operasyonu ile bölge terörden temizlendi. Bir zamanlar teröristlerin bulunduğu alanda, Kuzey Irak'ta teröre darbe vuran Mehmetçiğin kullandığı bir üs bölgesi kuruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOÇTEPE ÜS BÖLGESİ HAKURK'UN KALBİNE KURULDU

Türkiye'nin terör örgütüne karşı savunması artık yurt dışında başlıyor. Irak'ın kuzeyinde Türkiye'yi koruyan pek çok üs bulunuyor. Koç Tepe Üs Bölgesi de Hakurk'taki diğer üs bölgelerinin güvenliğini sağlıyor. Ancak Mehmetçik sadece teröristlerle değil başka zorluklarla da mücadele ediyor.

ADINI 2018'DE ŞEHİT DÜŞEN SERCAN KOÇ'TAN ALIYOR

Irak'ın kuzeyindeki her üs bölgesi, kullanılan her silah sistemi veya araç, adını bir şehitten alıyor. Koç Tepe Üs Bölgesi için de aynı durum geçerli. Piyade Uzman Çavuş Sercan Koç, 2018'de Hakurk derinliklerinde şehit düştü. İsmi de Koç Tepe Üs Bölgesi'ne verildi. Üs bölgesi her türlü saldırıya, tacize ve tehlikeye özel olarak dizayn edildi. Havan, obüs, bomba atar gibi güçlü silah sistemleriyle donatıldı. Üs bölgesinin etrafındaki dağlarda, tepelerde, yamaçlarda tespit edilen olası tehdit unsurlarına, teröristlere karşı üs bölgesindeki havanla da atış yapılabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TERÖRİSTLER HAKURK'TA HAVAN VE OBÜSLERLE VURULUYOR

Suriye'de fırtınalar estiren Fırtına Obüsleri, Irak'ın kuzeyinde Hakurk'taki üs bölgesinde de görevde. 40 km menzildeki bu sistemler Hakurk'taki terör mevzilerini imha ediyor.

ASKERİN EN BÜYÜK YARDIMCISI: İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

Askeri üs bölgesinin etrafındaki keşif gözetleme faaliyetleri kesintisiz devam etmek zorunda. Özellikle de bu küçük drone sistemleri. Tek bir erin kullanabildiği bu sistemler, üs bölgesinin etrafındaki terör tehditlerini tespit ediyor. Ayrıca askerin geçiş güzergahındaki olası tehditlere karşı da tedbir alınmasını sağlıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOMANDOLARIN HAKURK'TA ADIM ATMADIĞI YER YOK

Irak'ın kuzeyinde her ne kadar çok sayıda üs bölgesi olsa da Türk askeri bölgede oldukça hareketli. Özellikle de üs bölgesinde görülmeyen arazi kısımlarına komando timleri giderek, bölgedeki olası tehditleri tespit ediyor ve etkisiz hale getiriyor.