Cumhurbaşkanının diplomasi trafiği

Video: Cumhurbaşkanının diplomasi trafiği

İstanbul seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Erdoğan önce G-20 zirvesine katılacak, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek. Erdoğan'ın Tokyo'da Japon İmparatoru ile Pekin'de de Çin Devlet Başkanı Cinping ile görüşmesi olacak.

İç siyasette İstanbul seçiminin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomasi temaslarına ağırlık verecek.


Erdoğan, başta S-400'ler olmak üzere dünya liderleriyle ekonomik ilişkileri geliştirme ve terörle mücadele gibi önemli başlıkları masaya yatıracak, Türkiye'nin görüşlerini muhataplarına bizzat vurgulayacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak 28-29 Haziran'da Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 liderler zirvesine katılacak.


Zirve kapsamında Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile baş başa görüşmeler yapacak.


Erdoğan-Trump görüşmesi S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerilimde belirleyici öneme sahip olacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile görüşmesinde de S-400'ler konusundaki kararlılığı ve Türkiye'nin F-35 projesindeki rolünü vurgulaması bekleniyor.


ABD'nin Türkiye'ye yaptırım restinin ardından, gözler iki liderin görüşmesinde olacak, soruna çözüm bulunup bulunmayacağı dikkatle takip edilecek.


G-20 zirvesinin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokyo'ya geçerek Japonya İmparatoru Naruhito ve Başbakan Şinzo Abe ile görüşecek. Gündemde ekonomik ilişkiler olacak.


Sonraki durak ise Çin olacak. Cumhurbaşkanı, 2 Temmuz'da Pekin'de olacak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelecek. İki ülke ilişkileri tüm boyutlarıyla masaya yatırılacak.


Cumhurbaşkanı'nın Uzak Doğu temaslarının ardından Hindistan'a da resmi ziyarette bulunması planlanıyor.


Tarihi henüz netleşmeyen ziyaret, Hindistan'ın da S-400 alma kararı sonucu ABD'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalma olasılığı nedeniyle önem taşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS