None

Darbeciler onayladı Yunanistan NATO'ya döndü | Video

A A

12.09.2020 - 10:06 Son Güncelleme:

Bugün 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yıl dönümü. Darbe sonrası Türkiye'nin dış politikasında büyük bir hata yapıldı. 1974'te NATO'dan ayrılan Yunanistan Türkiye'deki 12 Eylül Darbesi sonrası nasıl yeniden ittifaka dahil oldu? Hem de darbeci yönetimin onayıyla. O dönemi ve yaşananları inceleme haberimizde.

Kıbrıs Barış Harekatı yılında, 1974'te Yunanistan, kendi isteği ile NATO’dan ayrılmıştı. Bu durum, NATO ve ABD açısından, eksenler arası mücadelede, SSCB’ne karşı bir mevzi kaybetmek demekti. Bu nedenle, Yunanistan’ın NATO’ya dönmesi, tekrar eski konumuna gelmesi, başta ABD olmak üzere, batılı ülkelerin ciddi bir hedefi olmuştu. Ancak Yunanistan’ın NATO’dan ayrılması, Türkiye için bir avantaj olmuş Kıbrıs ve Ege sorunlarında Türkiye’nin elini güçlendirmişti. Ankara, Yunanistan'ın ittifaka dönmesine karşıydı. Ta ki 12 Eylül'e kadar.

Türkiye, o döneme kadar veto hakkını kullanmıştı. Ancak 12 Eylül sonrası, Kenan Evren yönetimindeki Milli Güvenlik Konseyi, Yunanistan'ın ittifaka dönüşüne yeşil ışık yaktı.