DEAŞ ile online mücadele

DEAŞ ile online mücadele

DEAŞ'la mücadelede en önemli alanlardan biri sosyal medya. Bu mücadeleyi verenlerin başında ABD Savunma Bakanlığı geliyor. Ancak AP ajansının uzmanlara dayandırdığı haberine göre; Pentagon'a hizmet veren şirketteki uzmanlar ne akıcı Arapça konuşuyor ne de yeterli tecrübeleri var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnternet ve sosyal medya, DEAŞ'a karşı verilen mücadelenin olmazsa olmazlarından. Webops

Alabama bazlı Colsa isimli bir şirket tarafından yürütülen milyon dolarlık bir ulusal güvenlik projesi olan Webops aynı zamanda ABD Savunma Bakanlığı gözetiminde işliyor. 

Amaç, sosyal medyada DEAŞ sempatizanlarını arayıp, bulduklarında onları vazgeçirmeye çalışmak.  Ancak gerçek, beklentilerin çok uzağında.

AP'nin programın mevcut ve eski çalışanlarına dayandırdığı haberine göre; bu profesyonellerin İslam bilgileri ve propaganda tecrübeleri oldukça az. Bu yüzden de örgüt tarafından kolaylıkla alt edilebiliyorlar. 

Hedef ülkeler, Suriye, Irak ve Yemen. Bölgeyle bağlarının zayıf olduğundan şikayet edilen Faslılar da hedefler arasında. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2014'te Savunma Bakanlığı'ndan 40 uzman gelip programda hatalar bulmuş, yakın gözetim karşılığında devam kararı alınmış. Ama Pentagon, 500 milyon dolarlık yeni bir psikolojik harekat projesi için de düğmeye basmış. Ancak burada da usulsüzlük iddiaları ayyuka çıkmış. Albay rütbesindeki bir askerin, yakın bir arkadaşının firmasıyla sözleşme yapılması için ön ayak olduğu iddia ediliyor.  Webops'la beraber DEAŞ'la mücadele edecek bu projenin akıbeti de, Webops'taki tecrübe düşünüldüğünde kafalarda soru işareti yaratıyor.