Deprem anında nasıl korunabiliriz?

Video: Deprem anında nasıl korunabiliriz?

Deprem hayatın önemli bir gerçeği ama deprem anında yapılması gerekenler pek de bilinmiyor. Oysa ki basit birkaç bilgi, depremde hayat kurtarıyor. Amerikan Uluslararası Kurtarma Ekibinin şefi ve afet olayları müdürünün önerileri gelecek ekranlarınıza.

İstanbullular "Büyük İstanbul Depremi" endişesiyle yaşarken, 5,8'lik bir depremle sarsıldı. Birçok kişi geceyi sokaklarda geçirdi. Çünkü olası bir depremde evlerinin duvarları altında kalmaktan korktu.


Fakat depremin ne zaman olacağı ve ne kadar etkileyeceği ne yazık ki bilinmiyor. Dolayısı ile her an hazırlıklı olmak gerekiyor. Amerikan Uluslararası Kurtarma Ekibinin şefi ve afet olayları müdürü Doug Copp mutlaka bilinmesi gereken ve pratik olduğu kadar hayat kurtaran bilgileri paylaştı.


Eğer deprem sırasında kapalı alandaysanız ilk yapmanız gereken şey, geniş bir eşyanın yanında durmak ve cenin pozisyonu almak. Bu sayede daha küçük boşluklarda bile güvenli olabilirsiniz.


Eğer gece saatleri ise ve yataktaysanız, basitçe yuvarlanarak yataktan düşmek hayatınızı kurtarabilir. Çünkü Copp'a göre yatağın çevresinde büyük olasılıkla güvenli bir bölge oluşacak.


Evinizin salonundasınız, televizyon izliyorsunuz ve sarsıntı başladı. Yine yapmanız gereken kanepe, büyük bir koltuk ya da sandalye yanında yere uzanıp cenin pozisyonu almak.


Copp, "Bu korunma yöntemlerini uygularken mümkün olduğunca binanın dış cephesine yakın olmaya çalışın" diyor. Peki, deprem sırasında yapılmaması gerekenler neler?


Copp, kapı kirişlerinin altının sanılanın aksine güvenli olmadığını söylüyor. Aynı şekilde bina merdivenleri de deprem sırasında uzak durulması gereken noktalardan. Deprem sırasında merdivenler ana binadan bağımsız sarsılıyor ve yıkılana kadar devamlı olarak birbirlerine çarpıyor.


Eğer deprem sırasında bir otomobilin içindeyseniz. Copp, aracın dışına çıkmanızı ve yanında yere uzanmanızı tavsiye ediyor.


Copp'tan bir de uyarı var. Beton binalar yıkılırsa vücutları ezebilir. Tuğla binalar daha çok yaralanmaya neden olsa da daha az ezici olacaktır. Fakat çöken bir ahşap bina ise, içindekiler için geniş yaşam boşlukları oluşur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS