hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Detayları CNN TÜRK Paris temsilcisi anlattı: Çiftçi eylemleri bütün Avrupa’ya yayılır mı?

  Avrupa’da çiftçiler, haftalardır isyanda. Polonya, Almanya sonrasında çiftçiler, şimdi Fransa'da ve Avrupa tarihinin en büyük protestosuna hazırlanıyor. Hedefleri ise Paris’i kuşatmak olarak görünüyor. Hükümet alarma geçti. Tüm ayrıntıları CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin artardı. Buse Güngör'ün haberinde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin detayları şu ifadelerle aktardı;

  Son derece karanlık bir ortam vardı. Güvenlik önlemleri dün geceden bu yana vardı. Uluslararası sebze ve meyve halinin önündeyiz. Burası Avrupa’nın merkezi ve kalbi. Bütün uluslararası tarım ve ticaret buraya akıyor. Buradan geçiyor bütün üretim, çiftçilerin hedefi burası. Bugün öğleden sonra burada yaklaşık 1,5 saat kadar sonra buraya doğru hareket edecekler.

  Paris'e açılan 8 blokaj noktasından, 4 büyük otoyoldan buraya doğru kamyonlarıyla yavaş yavaş hareket ederek hem otoyollarını tıkayarak hem de ‘Paris’i abluka edeceğiz’ sloganıyla ilerliyorlar. Taleplerini hafta sonu başbakan dinledi ve onların yanına kadar gitti.

  Orada birtakım önlemler açıkladı. Ancak bunlar yetersiz oldu. Çiftçiler bunların pansuman önlemler olduğunu direkt getirdi. Örneğin ücret gibi birtakım alanlarda, daha net ve radikal düzenlemeler yapılmasını istediler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir süre sonra burada bir karşılaşma noktası olacak sanıyoruz. Beklenti içerisindeyiz. Bu hükümetle görüşmelere bağlı.

  15 bin polis Paris ve civarında şu anda güvenlik önlemleri almış durumda. Polis ve jandarma birlikte, ağır ağır silahlar ve ağır zırhlı araçlarla görüyorsunuz. İçişleri Bakanı ‘Paris'e girmeyin!’ uyarısında bulundu. Paris'e girilmeye çalışılırsa durdurulacak ancak bu işin büyümesinden hükümette korkuyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow