Donald Trump’dan halefinin eleştirilerine yanıt

Donald Trump’dan halefinin eleştirilerine yanıt

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, halefi Joe Biden'ın kendisini ve destekçilerini eleştirdiği sözlere karşılık verdi. Trump, Biden'a "Devlet düşmanı" dedi. Trump ayrıca, "Ben başkanken Putin Ukrayna'ya girmeyi düşünmüyordu" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD’de ara seçimler yaklaşırken siyasi söylemler de giderek sertleşiyor. Başkan Joe Biden'ın Donald Trump ve destekçilerini "Demokrasiye tehdit" olarak nitelendirmesine Trump’dan yanıt gecikmedi. Trump, evinin FBI tarafından aranmasından dolayı suçladığı halefi Biden'a "Devlet düşmanı" dedi.

Trump, “Joe Biden Pensilvanya, Philadelphia'da bir Amerikan Başkanı’nın verdiği hem vahşi, nefret dolu ve bölücü konuşmasını yaptı. 75 milyon ve bir o kadar daha vatandaşımızı ‘Demokrasiye tehdit ve devlet düşmanı’ olarak niteledi. Hepiniz devlet düşmanıymışsınız. Aslında gerçek devlet düşmanı o. O ve çevresinde dönüp onu kontrol eden grup.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Donald Trump, başkanlık döneminde Rus lider Vladimir Putin'in Ukrayna'ya saldırmayı düşünmediğini vurguladı. Trump, ”Haberiniz olsun ben Rusya’ya karşı hiçbir başkanın olmadığı kadar serttim. Kuzey akım 2'yi ben durdurdum. Büyük yaptırımları ben getirdim. Size şunun da garantisini verebilirim, Putin Ukrayna'ya girmeyecekti. Benden daha serti yok, sizi temin ederim. Ama aynı zamanda onlarla anlaşabiliyorum da.” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yakınlığına da dikkat çekti. Trump, "’Sayın başkan’ dedim. O ömürlük bir başkan, bu yüzden ona ‘Kral’ derim. ‘Kral’ dedim, ‘Kral değilim’ dedi. Ben de ‘Benim için kralsın, ömürlük bir başkansın’ dedim. Aynı şey zaten. Yakında olacak. Bu sırada Tayvan’ın etrafında birçok gemi devriye geziyor. Ben başta olsam böyle olmazdı.” sözlerini kullandı.