hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Duhok'ta deliller karartılıyor mu?

  Irak Duhok'ta gerçekleştirilen saldırı gündemdeki yerini koruyor. Türkiye, olayı aydınlatmak için Irak yönetimine birlikte çalışma teklifinde bulunmuştu. Peki, o teklife Irak yönetimi ne yanıt verdi? Ankara’nın endişeleri neler? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Irak Zaho ilçesindeki saldırı ve ardından Türkiye'yi hedef alan açıklamaların ardından Türkiye, Irak yönetimine olayı aydınlatmak ve saldırıyı kimin yaptığını belirlemek için birlikte çalışma teklifi iletti. Ancak henüz Irak'tan bu teklife bir yanıt gelmedi. Buna karşılık merkezi yönetimin terör örgütü PKK'nın ve bazı başka odakların telkini ile hareket etmeyi tercih ettiği tespiti bulunuyor.

  Zaho ilçesinde gerçekleşen saldırının aydınlatılması için olay yerinde yapılacak inceleme son derece önemli. Şu anda resmi inceleme Irak yönetimi tarafından yapılırken, sivillere topçu ateşi açıldı iddiası nedeniyle bölgedeki şarapnellerin de önemine dikkat çekiliyor. Yapılacak inceleme ile gerçekten top atışı mı yapıldı ve saldırının arkasındaki yapı ortaya konulacak. Ancak Irak'ın olay sonrası takındığı tavır nedeni ile delilerin karartılma ihtimali üzerinde duruluyor.

  Tüm bu süreçte Irak'taki siyasi gerginlik de göz ardı edilmiyor. Siyasi istikrarsızlık, seçim beklentisi nedeni ile Irak yönetiminin başta PKK olmak üzere bazı odaklarca etki altına alındığı ve Türkiye karşıtlığı üzerinden bir ortam yaratılmaya çalışıldığı tespitleri var. Buna karşılık Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bu konuda Irak merkezi yönetiminden farklı bu tutum sergilediği ve sessiz kaldığının da altı çiziliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peki, bu saldırı ile kim ve ne hedef alındı? Bir süredir Türkiye Irak'ta hem merkezi hükümet hem bölgesel yönetim ile işbirliği içinde önemli terör operasyonlarına imza attı. Irak'taki terör varlığını sonlandırmaya yönelik bu iş birliğine darbe vurulmaya çalışıldığı belirtiliyor. Ayrıca sivilleri yönelik saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğinin altı çiziliyor.

  Peki, Zaho'daki saldırı ve sonrasında Türkiye'yi hedef alan açıklamalar devam eden operasyonları etkiler mi? Edinilen bilgilere göre Ankara, Irak'ta planladığı çerçevede operasyonlarını sürdürmekte kararlı davranacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow