Dünya Bankası'ndan Ukrayna çağrısı

Dünya Bankası'ndan Ukrayna çağrısı

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar 47'nci gününde de devam ederken, Dünya Bankasından dikkat çeken bir açıklama geldi. Dünya Bankası, bu yıl Ukrayna ve Rus ekonomilerinin ciddi oranda küçüleceği görüşünde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya Bankası’na göre bu yıl Ukrayna ekonomisi yüzde 45, Rusya ekonomisi ise yüzde 11 küçülecek. Açıklama, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Anna Bjerde’den geldi. Bjerde, Ukrayna’nın ayakta kalması için derhal büyük bir mali desteğe ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Dünya Bankası işgal sonrası Ukrayna’ya yaklaşık 1 milyar dolar yardım yapmış, önümüzdeki aylarda da 2 milyar dolar daha yardım sözü vermişti.

Ukrayna dünyanın önde gelen ayçiçek yağı ve buğday ihracatçıları arasında yer alıyor. Ancak Rusya’nın saldırıları bu ihracatı durma noktasına getirdi. Öte yandan Dünya Bankası, Rusya ekonomisinin de yaptırımlar nedeniyle bu yıl yüzde 11,2 küçülmesini bekliyor.

Bankanın bu yıl resesyona girmesini öngördüğü diğer ülkeler arasında Belarus, Kırgızistan, Moldova ve Tacikistan’da bulunuyor. Washington merkezli kuruluşa göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve sonucunda çıkan savaş, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerine ekonomik olarak Covid-19 pandemisinden daha fazla zarar verecek.