hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya yeni yıla "merhaba" dedi

  Dünya 2024'e merhaba dedi. Yeni yıla önce Asya ülkeleri girdi. Yeni Zelanda'dan Çin'e kadar 2024'ü ilk karşılayan ülkeler, renkli görüntüler verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 sona erdi, dünya 2024'e merhaba demeye Asya'dan başladı. Yeni yılı ilk olarak Yeni Zelanda ve Avustralya karşıladı. Ada ülkesi Yeni Zelanda'da kutlamaların merkezi, ülkenin en kalabalık şehirlerinden Auckland oldu. Şehirdeki meşhur Gökyüzü Kulesi, muazzam bir havai fişek gösterisine ev sahipliği yaptı. Yeni Zelanda halkı, gösteriyi coşkuyla izledi.

  Ve Avustralya. Avustralya'nın ışık gösterileriyle ünlü liman şehri Sidney, bu yıl da namına yaraşır bir kutlamaya ev sahipliği yaptı. Sidney Liman Köprüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da göz alıcı bir şekilde aydınlatıldı. Avustralyalılar, geri sayım sonrası 2024'ü heyecan ve mutlulukla karşıladı.

  Dünya yeni yıla merhaba dedi

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde de görkemli kutlama vardı. Kutlamaların adresi 828 metrelik dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Halifa'ydı. 10'dan geriye sayım başlayınca heyecan doruğa çıktı. Gökdelende ışık ve havai fişek gösterisi yapıldı. Yeni yıla böyle merhaba denildi.

  Güney Kore'de ise yeni yıl kutlamalarının adresi başkent Seul oldu. Çan Sokağı'ndaki Bosingak'ta çanın çalınması, 2024'ün işaretçisi oldu. Yüz binlerce kişi bir arada yeni yılı karşıladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya yeni yıla merhaba dedi

  Kore yarımadası ve Japonya'nın ardından sıra Çin, Tayvan ve Hong Kong üçlüsüne geldi. Üç ülkede de gece, havai fişekler ve ışık gösterileriyle aydınlandı.

  Hong Kong'un Victoria Limanı'ndaki dev etkinlik merkezi, 2024 için geri sayımda dev bir saat olarak kullanıldı. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise Hong Kong semaları renkli görüntülere sahne oldu.

  Dünya yeni yıla merhaba dedi

  Tayvan'da ise başkent Taipei gösterilerin merkezi oldu. Ülkenin sembolik gökdeleni Taipei 101, görkemli bir kutlamaya ev sahipliği yaptı. Gökdelenin dört bir tarafından gökyüzüne fırlayan havai fişekler geceyi aydınlattı.

  Çin'deki yeni yıl kutlaması da geride kalmadı. Başkent Pekin'deki bir gösteri merkezinde düzenlenen etkinlikte dans, havai fişek ve ışık gösterileri yer aldı. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, 2023 yılına bu manzarayla veda etti.

  Tayland'ın başkenti Bangkok'ta da yeni yıl havai fişek ve dron gösterisiyle kutlandı.

  Hindistan ve Pakistan'da da binlerce kişi yeni yıl kutlaması için bir araya geldi. Havai fişekler atıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow