hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın ciğerleri yanıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Amazon Ormanları, haftalardır yanıyor. Toplamda 2 bin 500 noktada yangınlar çıktı, tüm çabalara rağmen söndürülemiyor. Uzmanlar ormanların eski haline dönmesi için 200 yıla ihtiyaç olduğunu söylüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın ciğerleri, amazon ormanları cayır cayır yanıyor. Brezilya’dan Peru’ya, Bolivya’dan Paraguay’a kadar, toplamda 2 bin 500 farklı noktada yangınlar çıktı. Sadece son 24 saat içinde 646 yeni noktada alevler yükseldi. 800 bin hektar ormanlık alan kül oldu. 

  Yangınların sıçradığı Bolivya’da itfaiyeciler tüm imkanları seferber etti. 4 helikopter, 1 Boeing süper tankeri ve 6 uçak ile bölgedeki yangına müdahale edildi. Dünyanın en geniş tropikal bölgesi olan amazonlar, yeterli önlem alınmaması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması nedeniyle haftalardır yanıyor. 

  Dünya oksijeninin yüzde 20'sini karşılayan amazonlar, yeryüzü yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Nehri de dünyanın tatlı su ihtiyacının yüzde 20'sini karşılıyor. Bölge biyolojik çeşitlilik açsından büyük öneme sahip. Uzmanlar ormanlık alanın, yeniden eski haline dönebilmesinin 200 yıl süreceğini söylüyor. 

  Çevre örgütleri, Brezilya’da da ciddi tahribe neden olan yangınlardan, ülkenin devlet başkanı Bolsonaro'yu sorumlu tutuyor. Bolsonaro hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana, yangınların yüzde 82 oranında arttığını savunuyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Amerika basını ise 2016'da Amazon’daki ormanların tahrip edilmesine dikkati çeken 49 çevre aktivistinin öldürüldüğünü haberleştirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow